ćwiczenia w pisaniu

Cierpienia młodego Wertera autorstwa Johanna Wolfganga Goethego to jeden z najbardziej znanych utworów epoki romantyzmu. Głównym bohaterem utworu jest Werter. Jest on nieszczęśliwym kochankiem, który popełnił samobójstwo. Drugim bohaterem romantycznym, którym pragnę przedstawić jest tytułowy Jacek Soplica z epopei narodowej Adama Mickiewicza ” Pan Tadeusz „. Po wstąpieniu do klasztoru przyjmuje imię Jacek Soplica co wiąże się z przekształceniem wewnętrznym bohatera.

Cierpienia Młodego Wertera zostały napisane w formie listów, które tytułowy bohater przesyła do przyjaciela Wilhelma. Werter przybywa do małej miejscowości. Jest zachwycony widokiem przyrody. Jak przystało na bohatera romantycznego odpowiada mu samotność, która pozwala zastanowić się mu nad sensem życia. Szuka kontaktu z ludźmi. Zakochuje się w pięknej Lotcie, ale niestety ta jest zaręczona z Albertem. Po kilku tygodniach wraca narzeczony. Widzenia Wertera stają się powoli ograniczone. Chłopak wpada w rozterkę. Wyjeżdża z miasteczka. Dowiedziawszy się o ślubie Lotty z Albertem przeżywa kolejne załamanie nerwowe. Postanawia ją odwiedzić. W jej towarzystwie czuje się spełniony. Zapomina o problemach o próbach samobójczych. Ale niestety kobieta traktuje go tylko jak przyjaciela. Albertowi nie podobają się wizyty Wertera. Bohater wysyła ostatni list do Wilhelma. Prosi o wstawiennictwo i dziękuje za przyjaźń. Postanawia ostatni raz odwiedzić Lotte. Podczas wizyty nie umie się opanować i zaczyna całować dziewczynę. Ta wyrzuca go z domu. Werter pisze ostatni list do Lotty. Wie, że chce popełnić samobójstwo. Życie dla niego straciło sens. Ukojenie znajduje w naturze, ale nie na długo. Z powodu nieszczęśliwej miłości strzela sobie w skroń i umiera.

Zdarzyło się jednak, że Jacek poznał Ewę, córkę Stolnika. Stolnikowi bardzo zależało na utrzymywaniu dobrych stosunków z Jackiem. Chłopak bardzo zakochał się w Ewie i marzył o małżeństwie. Do małżeństwa potrzebna była jednak zgoda Stolnika. Gdy końcu zdecydował się na odwagę podanu mu czarną polewkę. Znak odmowy, który Jacek Soplica przysiągł zemścić. Podczas ataku na zamek Horeszków, wykorzystując oblężenie Moskali wymierzył w Stolnika nie chybiąc. Horeszko padł śmiertelnie. Jacek Soplica bojąc się tutejszych mieszkańców wstąpił do klasztoru i przyjął imię ks. Robak. Czując skruchę i borykając się z olbrzymim poczuciem winy po czynie, jakiego dokonał, postanowił odkupić swe grzechy. Najlepszym rozwiązaniem wydawała mu się praca na rzecz zniewolonego kraju. Został tajnym emisariuszem, brał udział w przygotowaniach do wojny, która miała wybuchnąć, gdy Napoleon wkroczy do Rosji. Działając pod habitem walczył pod niepodległość Polski. Strasznie bolała go nieporadność szlachty, dlatego wziął sprawy w swoje ręce. Uczestniczył w polowaniach i wszystkich zjazdach ówczesnej szlachty. Wykazał się ogromną odwagą i kunsztem strzeleckim podczas polowania uratował Tadeusza i Hrabiego zaatakowanych przez niedźwiedzia, zabijając napastnika
jednym celnym strzałem. Stara się koordynować dowodzeniem polskich wojsk w czasie Moskalami. Podczas oblężenia Rosjan gdy Gerwazy został ranny wyjawia mu na łożu śmierci ” jam jest Jacek Soplica „ . W ten sposób uratował życie znienawidzonemu wrogowi przed kulą Moskala, a rzucąc się uratował Gerwazego od kuli Moskala. W odpowiedzi za ten czyn usłyszał przebaczenie za zabicie Stolnika.

Podsumowując losy i zdarzenia oba bohaterów przedstawionych powyżej przedstawionych w epoce romantyzmu. Chociaż zostały napisane w tej samej epoce bohaterowie różnią się. Młody Werter to nieszczęśliwy kochanek, który w imię miłości popełnia samobójstwo. W epoce romantyzmu zapanowała dziwna moda na samobójstwo. Wśród młodzieży zapanowała metoda na strój niebieski frak i żółtą kamizelkę. Był to bohater nieszczęśliwy. Jacek Soplica Soplica młodości był hulajduszą, więc trudno mu przebaczyć morderstwa, którego dopuścił się z prywatnej zemsty. Z drugiej jednak strony uczynił wiele dobrego dla kraju, prowadząc bez ustanku działalność emisaryjną. Na łożu śmierci wyjawia   ” jam Jacek Soplica „ . Słowa te uznane są w nieprzyjacielach. Jacek zasłynął jako dobry kochanek i patriota.

Jedna odpowiedź na „Projekt 3 Pa”Roman Rzadkowski - autor