ćwiczenia w pisaniu

Jan Kochanowski był poetą renesansowym temat „Odprawy Posłów Greckich” Zaczerpnął z mitu o Troi. W jego utworze występują dwie zupełnie różne postacie: Antenor i Aleksander, których dokładnie opiszę w rozwinięciu.
Dwaj bohaterowie mają zupełnie inny stosunek do sprawiedliwości i ojczyzny. Antenor był postacią dobrą. Został przedstawiony jako rozważny i wielki patriota, który dba o interesy państwa. Nie chciał mieszać obywateli w konflikt, który dotyczył tylko Aleksandra i Heleny. Od początku radził oddać ją Menelaosowi ponieważ objawiał się wojny i uważał że nie powinno się posiadać cudzych żon. Sądził, że prawo jest po to aby go przestrzegać nie ważne czy jest się zwykłym obywatelem czy synem króla. Był prawy i uczciwy od samego początku do końca wykazał się też rozwagą. Był zupełnym przeciwieństwem Aleksandra, który był strasznym egoistą. Nie myślał o innych obywatelach tylko o tym by zatrzymać Helenę, która i tak była nieszczęśliwa ponieważ była traktowana tylko jak cenny łup. Był zbyt pewny siebie uważał bowiem, że bogowie będą go wspierać tylko dlatego, że kiedyś polował. Przekładał nad dobro całej ojczyzny na swoje własne interesy. Zachowywał się niedojrzale wręcz bezmyślnie. Nie słucha Antenora, który radzi mu dobrze. Gdy wojna jest już nieunikniona wzywa do walki obywateli, którymi wcześniej się nie interesował.
„By rozum był przy młodości” To pieśń chóru, który występował w „Odprawie Posłów Greckich” Śpiewa on, że młodość ma to do siebie, że ludzie są naiwni czasem wręcz głupi więc mają prawo popełnić błędy, na których się uczą. Ludzie szukają intensywności, adrenaliny, nowych doznań, skupiają się na przyjemnościach jak Aleksander, który przez swoją młodzieńczą głupotę doprowadził do wojny.
Młodzi nie potrafią myśleć o innych, dbają tylko o własne dobra, są egoistami jak bohater utworu. Nawet kiedy zrozumiał, że wojna jest nieunikniona nie chciał zrezygnować z Heleny więc nadal pozostawał, egoistą. Dodatkowo przekupił radę trojańską.
„Wy którzy pospolitą rzeczą władacie” Myślę, że Jan Kochanowski tak naprawdę nawiązywał do rządzących Polską (RP) Władze powinny pamiętać o swoim narodzie. Powinni być sprawiedliwi i dbać o interesy całego narodu. Oni jednak sami będą kiedyś stali przed Bogiem, który ich z wszystkiego rozliczy. Niczego przed Nim nie ukryją ponieważ On wie wszystko. Bóg jest sprawiedliwy wobec każdego niezależnie od tego jaki ma stan społeczny. Każdy zostanie rozliczony za błędy.
Przez głupotę i naiwność wielu władców straciło swój kraj tak jak Polska, której nie było na mapie przez błędy rządu. Myślę, że pisarz w tej pieśni nawiązywał właśnie do tej sytuacji. Nasz rząd był tak nierozważny jak Aleksander. Potem wszyscy obywatele cierpieli za nie swoje błędy i decyzje. Podczas rozbioru Polski władza zachowywała się jak bohater „Odprawy Posłów Greckich” A to spowodowało wielkie szkody.Roman Rzadkowski - autor