ćwiczenia w pisaniu

Wypracowanie : Troska o losy ojczyzny i obywatelska postawa Jana Kochanowskiego we fragmentach “Odprawy posłów greckich”: “By rozum był przy młodości” oraz “Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie”.
1.Wstep

Jan Kochanowski żył w latach 1530-84. Studiował na wydziale filozoficznym na akademi krakowskiej.
Poznał łacine , greke i hebrajski studiował kulture antyczna. Wiele podróżował po Europie zwiedził miedzy
innymi Rzym , Paryż i Neapol.Pisał wiersze , elegie , epigramaty,fraszki , treny oraz psalmy biblijne.
2.Rozwinięcie

Tak jak w temacie Jan Kochanowski przedstawił swoją Troske o Ojczyzne w utworze pt” Odprawa Posłów Greckich”.
Utwór ten opowiada o porwaniu Heleny , co przyczyniło sie do wbuchu wojny trojańskiej.Autor chce nam przekazać ze w
naszym kraju władza jest sprawowana w nieodpowiedni sposób i jakie sa tego skutki.Głownymi postaciami tego utworu są Aleksander
i Antneor.Aleksander był osobą zadumaną w sobie , nie myslał nad dobrej kraju za to dla Anetnora dobro ojczyzny było najwazniejsze.
Kolejnym utworem poprzez ktory autor opisuje losy ojczyzny jest pieśń pt”By rozum był przy młodośći” w tej piesni Kochanowski
wypowiada sie w obraźliwy sposob o młodzieży,proboje przekazać ze młode pokolenie nie posiada daru mądrąści.Autor zwraca sie bezposrednio do młodego pokolenia ze czasami podejmują nie przemślane decyzje, nie myslą o najbliższych a takze o dobru ojczyzny.
Poeta zwraca sie do Pana Bogą opisująć swoją bezsilność do dzisiejszego postepowania władzy.W dalszej cześci pieśń opisuje losy Heleny oraz o tym ze mimo ze Aleksander zrozumiał ze porwanie Heleny spowoduje wojne nie przejoł sie tym i nadal nie miał na uwadze dobra kraju.
Kolejnym utworem jest ”Wy ktorzy rzeczpospolitą władacie” jest on oparty na charakterze politycznym.Utwor jest kierowany do władzy ktora jest odpowiedzialna za kraj.Podmiot liryczny opisuje postawe władzy w sposob nie odpowiedni,przekazuje ze władza powinna dbac o naród a nie intersować sie samym sobą.Bo gdy staną na czele sądu ostatecznego beda musieli powiedzieć tylko prawde.Na wladzy spoczywa cała odpowiedzialność jeden nie odpowiedni ruch a skutki odczuje naród.Jan Kochanowski w swoim ostatnich slowach zwraca sie do wzystkich takze do zwykłych ludzi aby w życiu postepowac odpowiedzielnie i nie myslić tylko we własnym interesie.
3.Zakonczenie
Autor w swoich utworach proboje nam przekazać w jakich rekach jest nasz naród i jakie mogą być tego konsekwencje.
Dopiero po przeczytaniu tych utworów ludzie zastanowili sie nad swoim zachowaniem i zrozumieli ze jest ono nie odpowiednie.

 Roman Rzadkowski - autor