ćwiczenia w pisaniu

Jan Kochanowski tworzył w epoce renesansu. Jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów. Artysta który wprowadził nowe gatunki literackie i wybitne dzieła np. pieśni, fraszki oraz treny. Jego jednym z wielu dzieł to „Odprawa posłów greckich”. We fragmentach „By rozum był przy młodości” i ”Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie”, spróbuje odnieść się do tematu pracy. Wiersze Jana Kochanowskiego opisują troskę o los ojczyzny oraz zainteresowaniem się politykom kraju.
Troskę o losy ojczyzny wyraził w swoim utworze pt. „Odprawa posłów greckich”, jest to dramat który nawiązuje do mitycznych wydarzeń, wojny trojańskiej oraz porwania Heleny. Kochanowski chce nas uświadomić w tym jak źle funkcjonowała władza, sejm i do czego doprowadził ten konflikt. Bohaterowie tego utworu to Antenor i Aleksander. Mądry, doświadczony i wielki patriota to Antenor. Aleksander był jego przeciwieństwem, egoistyczny władca, nie myślał o innych obywatelach. Spowodowało to, że nikt nie szanował prawa, nie doceniali mądrych ludzi, a zdanie Antenora się nie liczyło, to przyczyniło się do upadku Troi.
Analizując kolejny fragment pt. „By rozum był przy młodości”, pisarz krytykuje młodych ludzi, młodzież.Opisuje jakie to by było cudowne jak by młodość posiadała cechę mądrości. Poeta zwraca się do młodych ludzi, którzy często nie myślą co robią, skupiają się na własnych rzeczach, są nieodpowiedzialni i zapominają o bliskich oraz ojczyźnie. Podmiot liryczny zwraca się do Boga, mówi o swojej bezradności. Dalej jest mowa o Helenie. Kiedy Aleksander zrozumiał, że wojna nastąpi, nie zrezygnował z Heleny, nadal myślał tylko o sobie.
„Wy którzy pospolitą rzeczą władacie” nawiązuje do wydarzeń politycznych. Słowa utworu skierowane są do władców, którzy stoją na czele narodów. Władcy powinni dbać o dobro swoich poddanych, a nie myśleć tylko o własnych problemach i interesach, właśnie po to sprawują władzę na wysokich miejscach. Nie mogą zapomnieć, że kiedyś będą zdawać z tego relacje Bogu. Przed Sądem Ostatecznym nie mogliby kłamać, ukrywać grzechów i oszustw, bo i tak zostaną osądzeni. Jako rządzący nie mogą popełniać takich błędów, ponieważ całe miasto, a nawet naród może na tym ucierpieć. Przez to wiele władców, źle kierowało narodem i to doprowadziło do wielu klęsk. Kochanowski kończy utwór przestrogą nie tylko do władców, ale także do zwykłych ludzi, ponieważ Bóg osądza wszystkich tak samo.
Krótko mówiąc Jan Kochanowski, był patriotą. W swoim utworze próbuje pokazać nam wielkość władzy i do czego może doprowadzić złe prowadzenie narodu. Wytyka nam błędy i nierozwagę. Dopiero po fakcie wszyscy ludzie zrozumieli swoje złe postępowanie.Roman Rzadkowski - autor