ćwiczenia w pisaniu

Jan Kochanowski urodzony w 1530 r. jest najwybitniejszym polskim poeta doby renesansu. Renesans jest to epoka która otwiera czasy nowożytne. Jest również autorem poematów, trenów, dramatu klasycznego i przekładu psalmów.W poniższej pracy będę zastanawiać się troską o losy ojczyzny i obywatelską postawą Jana Kochanowskiego we fragmentach “Odprawy posłów greckich”: „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie” oraz “By rozum był przy młodości”.

„Odprawa posłów greckich” wydana została w 1578 r. W akacji biorą udział postacie z mitologii greckiej. Jest to dzieło, które uznane zostało za pierwszą polską tragedię. Jest to tragedia polityczna.Kochanowski w swoim utworze rozwinął jeden z epizodów mitu o wojnie trojańskiej, w którym ukazał problemy XVI- wiecznej Rzeczypospolitej. Są to min. potrzeba patriotyzmu i porzucenie prywaty na rzecz sprawiedliwych rządów.

Słowa w pieśni „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie…” skierowane są do władców, wszystkich stojących na czele narodów, by sprawując rządy mieli na uwadze przede wszystkim dobro swoich poddanych. Mają troszczyć się o wszystkich ludzi, zajmować się państwem , a nie myśleć o swoich prywatnych sprawach, własnych interesach. Sprawują wysokie urzędy po to, by czynić dobro dla innych. Rządzący nie powinni zapominać, ze kiedyś przyjdzie im zdać relacje z tego co uczynili na ziemi przed Bogiem, dzięki któremu mogą piastować swoje stanowiska.Bóg nie dzieli ludzi na bogatych i biednych, liczą się tylko ziemskie uczynki.Poeta kończy utwór przestroga ” Przełożonych występki miasta zgubiły I szerokie do gruntu carstwa zniszczyły”.

„By rozum był przy młodości„  to pieśń, która mówi o tym że było by wspaniale, gdyby młodość posiadała cechę mądrości. Niestety, prędzej  będzie można siać perły i złoto na polach niż młodzi będą mądrzy. Mniej byłoby na świecie trosk, gdyby młodość szła w parze z mądrością.  Gdyby tak się działo młodzież mogłaby czerpać większe korzyści z życia. Nie raniliby bliskich i nie wprawialiby ich w żal. Nie dbają o nic i nie najmują się w ogóle ojczyzną. Zwrot bezpośredni do Boga sygnalizuje, że podmiot liryczny zwraca się do stwórcy.

Podsumowując, Jan Kochanowski na tych przykładach pokazał, że państwo może upaść nie tylko na skutek najazdu wroga, lecz do katastrofy przyczynić się mogą sami obywatele.

 Roman Rzadkowski - autor