ćwiczenia w pisaniu

Książka Władysława Stanisława Reymonta „Chłopi” jest powieścią ukazaną w Młodej Polsce. Analizując rozmowę starego Bylicy z Hanką tuż przed kłótnią Antka z ojcem, napiszę charakterystykę Bylicy oraz relacje z córkami, a potem los mężczyzny wraz starszych ludzi w społeczności lipieckiej.

Główny bohater jest starym, schorowanym człowiekiem. Przez swój podeszły wiek miał kłopoty z poruszaniem się, dlatego chodził wsparty na kiju. Starszy człowiek był pokorny, godził się ze swym losem. Pomimo cierpienia, które mu sprawiła Weronika, czuje żal do niej przez złe traktowanie jego. Nie ma, to wpływu na jego uczucie do córek jest dla nich kochającym i wyrozumiałym ojcem.

Bylica bardzo kocha swoje dwie córki Weronikę i Hanie.
Hania jest dobrą córką. Proponuje starszemu człowiekowi dach nad głową, gdzie będzie mu znacznie lepiej niż u Weroniki. Bylica przyjmuje z radością propozycje córki, aby u niej zamieszkać. Jest jej wdzięczny za troskę i czuje wsparcie od niej. Przez, to ma nadzieje, że jeszcze jest potrzebny dla kogoś.
Natomiast starsza córka jest odwrotnością młodszej.
Weronika ojcu zabrała łóżko, czasem nie przynosiła mu jedzenia i poniżała go.
Bylica jest zdany na łaskę córki, cierpliwie znosi złe traktowanie przez nią.
Postępowanie Weroniki usprawiedliwia biedą i ciężką pracą.

Starsi ludzie w społeczności lipieckiej mają, podobnie jak Bylica.
Wraz z przepisaniem majątku tracą swoją pozycję. Niektórzy pozbywają się ludzi starszych, gdyż są bezużyteczni i kosztowni w utrzymywaniu. Są ludzie jak Agata, która została skazana na tułaczkę i żebranie. Innym przykładem jest Jagustynka ,która została wyrzucona z domu.
Jeśli nie mają swojego domu zostają parobkami u bogatych gospodarzy jak Kuba.
Niektórzy przyjmują podstawę sprzeciwu. Doskonałym przykładem na, to jest Maciej Boryna, który nie przepisał ziemi na dzieci, gdyż nie chciał iść na wycug.

Puentą jest, że los Bylicy jest odzwierciedleniem sytuacji ludzi starych w Lipicach. Ilustruje nam zaburzenie więzi rodzinnych i upokorzenie ludzi starych. Pokazuję nam to, że starość jest przyczyną degradacji w wiejskiej społeczności.Roman Rzadkowski - autor