ćwiczenia w pisaniu

„Chłopi” Władysława Reymonta zostały napisane w epoce Młodej Polski. Reymont polski pisarz, prozaik i nowelista, jedne z głównych przedstawicieli realizmu. „Chłopi” to powieść powstająca w latach  1904-1909 autor otrzymał za nią Nagrodę Nobla w 1924 roku. Książka jest czterotomowa i każda z tomów ma swoja nazwę: Jesień, Zima, Wiosna, Lato.

W fragmencie odwiedziny Bylicy u córki Hanki w domu męża. Wstydzi się powiedzieć córce o tym jak go traktują w domu ale po wielkich trudach wkońcu opowiada jej o wszystkim.  Ojciec szuka pomocy  opowiada jej o życiu z Weronką która go źle traktuje i nie czuje się komfortowo. Przed przyjściem Bylicy do córki, Hania i jej mąż Antek zostają wyrzuceni z mieszkania przez ojca Macieja Borycę. Hania namawia ojca by zamieszkał razem z nimi, że tu będzie mu lepiej chodź wie że za niedługo będą musieli się wyprowadzić z domu teścia i wrócić do domu rodzinnego. Bylica był starym i schorowanym człowiekiem. Świadczą o tym jego siwe włosy, trzęsące się wargi, słaby głos oraz problem z poruszaniem się. Potrzebował stałej opieki, ponieważ sam nie dawał już sobie rady. Bylica kocha swoje córki jednakowo chodź różnią się bardzo charakterem. Jako ojciec pragnął zgody i pokoju w rodzinie był jednak bezradny wobec konfliktu między swoimi córkami. Ta sytuacja kosztowała go wiele zdrowia i cierpliwości, ponieważ sprawiała mu ona ból. Hanka była przykładną gospodynią, która dbała o dom i gospodarstw. Bylica cenił ją za swoją determinację i odpowiedzialność. Wiedział, że może na nią zawsze liczyć. Jego relacje z Hanką były bardzo dobre. Córka szanowała starego ojca i nigdy nie odmówiła mu pomocy. Chciał aby córki się pogodziły nie były wrogo nastawione do siebie ponieważ Werona nie podzieliła się majątkiem po zmarłej matce. Starzy ludzie we wsi muszą liczyć na pomoc swoich dzieci opiekę , wsparcie. Przepisując ziemię i domy na swoje potomstwa muszą być skazani na łaskę i pracę ponad swoje siły. Część mieszkańców wsi nie chce przepisywać ziem potomstwu tak jak Maciej Boryca.

Bylica bardzo kochał swoje córki i je szanował. Potomkowie chcą aby na nich przepisać majtek a potem odwracają się od rodziny. Losy ojca Hanki i Werony sytuacja przedstawiająca zaburzenia więzi rodzinnych. Starość jest przyczyna konfliktu rodzinnego.

 Roman Rzadkowski - autor