ćwiczenia w pisaniu

Utwór „Chłopi”, Władysława Stanisława Reymonta, to  najsłynniejsze dzieło epoki młodej polski. Epoka ta  trwał od 1891 do 1918 roku. Inna nazwa Młodej Polski to modernizm oznaczający powstanie nowoczesnej sztuki, a odrzucający wszystko co przestarzałe. Jednym z twórców młodej Polski był właśnie Reymont. Urodził się 7 V 1867 roku we wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem. Władysław pracował nad Chłopami przez około dziesięć lat. Zaczął w roku 1899, skończył pisać w roku 1908.W roku 1924 za Chłopów Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Akcja fragmentu dzieje się w chacie Macieja Boryny, jest to fragment rozmowy Bylicy z Hanką przed kłótnią Antka z ojcem. Bylica to Straszy schorowany człowiek. Przyjmował postawę skuloną, podobny do kupy starych wiórów. Jest mądrym, doświadczonym, znającym życie człowiekiem. Kocha bardzo swoje córki i chce dla nich jak najlepiej. Jednak czuje żal do jednej z córek. Odczuwa, że stał się zbędny, ponieważ jest źle traktowany przez Weronkę, i z tego powodu bardzo cierpi.

Bylica rozmawiając z Hanką,  żali się bardzo na drugą córkę Weronikę.  Czuł  że Hania go zrozumie i wesprze. Córka z kolei zaproponowała mu aby z nią zamieszkał.    Ojciec cieszył się z oferty córki, odczuł wsparcie i szacunek. Był wdzięczny córce za pomoc.   Uważał, że Hanka była jedyną osobą, na którą mógł liczyć. Bylica miał nadzieję, że będzie potrzebny w gospodarstwie i że jego życie nie będzie puste, bezsensowne. Wstydził się opowiedzieć o swym losie.

Natomiast relacje Bylicy z córką Weroniką nie są najlepsze. Pomimo że bardzo kocha córkę czuje się u niej źle. Widzi że stał się bezużyteczny dla córki i tylko przeszkadza jest zdany na jej łaskę. Cierpliwie  znosi złe traktowanie przez córkę. Był zastraszany, uległy względem Weronki, nie potrafił z nią rozmawiać, jak bardzo jest mu źle. Nie buntował się, cierpliwie znosił złe traktowanie, nie umiał upomnieć się o jedzenie. Bylica rozmawiając z Hanką nie chciał się skarżyć na Weronikę co świadczy o tym że pomimo krzywd jakie wyrządziła Hance to jednak  jej broni.

Większość starych ludzi w Lipcach pracuje tak ciężko jak Bylica. Często są uzależnieni od swoich dzieci, są na ich utrzymaniu, co wynika z faktu oddania dzieciom morgów na własność. Dzieci zmuszają nawet starców do żebrania albo ciężkiej pracy takim przykładem jest np.: Agata która żebrze. Bylica kocha oby dwie córki ale właśnie przez Weronikę jest sponiewierany czuje się niepotrzebny tak jak inni starsi ludzie w Lipicach. Całe życie pomagają swoim dzieciom a potem oni tak się odpłacają i chcą się już później nimi zajmować i zapominają o tym co rodzice dla nich zrobili ile wysiłku i miłości dali swoim dzieciom a potem tak się odpłacają.

Bylica to człowiek, który może wiele powiedzieć na temat życia, dużo przeżył a teraz mimo starości musi dalej się męczyć. Pokazuje jak w Lipicach wygląda życie starszych ludzi.  Ilustruje zaburzenie więzi rodzinnych i upokorzenie ludzi starych; pokazuje, że gromadą wiejską rządzą prawa biologiczne.Roman Rzadkowski - autor