ćwiczenia w pisaniu

Powieść Stanisława Reymonta pt. „Chłopi” została napisana w epoce Modernizmu . Miejsce akcji rozgrywa się we wsi Lipce w okresie 10 miesięcy lat 90. XIX wieku, od wczesnej jesieni do późnego lata. Pisarz opisuje życie codzienne ludzi, ich pracę i czas wolny.
Bylica jest głównym bohaterem. Jednym z najstarszych ludzi we wsi, ubogi i schorowany gospodarz, nie nadaje się do ciężkich robót. Starszy człowiek z siwymi włosami, trzęsącymi się wargami, słabym głosem. Ma dwie córki – Weronikę i Hankę. Po śmierci żony zamieszkał u jednej z córek, która odziedziczyła większość posagu po matce. Potrzebował on stałej opieki, ponieważ nie dawał sobie rady. Ojciec kochał oby dwie córki choć bardzo się od siebie różniły. Weronika zaniedbywała opiekę nad nim, ale on i tak darzył ją wielką miłością. Nie złościł się na nią za brak szacunku do niego. Kiedy dochodziło do nieporozumień między siostrami to ojciec próbował wytłumaczyć ich złe postępowanie. Bylica pragnął zgody w rodzinie. Starał się jak mógł aby był pokój w domu lecz był bezradny. Konflikt spowodował wiele chorób i nerwów u ojca. Hanka zaproponowała swojemu ojcu wprowadzenie się do niej. Ojciec cieszył się z oferty córki, ale nie wiedział jak ma się zachować i nie chciał ranić drugiej córki swoją decyzją. Uważał Hankę za osobę na którą może liczyć, wspierał ją, a córka to odwzajemniała, pragnął mieszkać lepiej. Wstydził się opowiedzieć o swym życiu. Pewnego dnia wyżalił się drugiej córce jak był traktowany w domu Weroniki. Kiedy mieszkał z Weroniką był zdany na jej łaskę, opiekę. Mieszkając z nią czuł się odrzucony, zastraszany, nie potrafił z nią rozmawiać, wytłumaczyć jej jak jest mu źle. Bylicki nie skarżył się, był pokorny, znosił złe traktowanie. Często był głodny, ale nie upominał się o jedzenie. Uczucia jego były niejednoznaczne, z jednej strony Weronika krzywdziła go, z drugiej jednak bronił jej. Hanka była przeciwieństwem swojej siostry, ciężko pracowała, dbała o dom i gospodarstwo. Po wyznaniu ojca, nie zmuszała go do zmiany zdania o córce. Hanka nigdy go za to nie potępiała, wiedział, że może jej ufać i nikomu nie wyjawi jego problemów i znaleźć odpowiednie rozwiązanie w sytuacji.
Bylica był wspaniałym człowiekiem, a los wyrządził mu wiele przykrych i kłopotliwych szkód w życiu. Jest starym i niedołężnym człowiekiem jak wiele osób w Lipcach. Czują się oni upokorzeni, ponieważ są niezdatni do pracy. Każde pokolenie ma swoje poglądy, które burzą więzy rodzinne.Roman Rzadkowski - autor