ćwiczenia w pisaniu

„Chłopi”  Władysława Reymonta to powieść,która ukazuje życie ludzi mieszkających we wsi Lipce w przeciągu czterech pór roku.W moim wypracowaniu chcę się zająć charakterystyką Bylicy oraz przedstawić jego relacje z córkami.Postaram się również określić co los Bylicy mówi o losie starych ludzi w społeczności lipieckiej.

Przytoczone powyżej fragmenty pochodzą z I tomu powieści.Fragment ten  przedstawia odwiedziny Bylicy u młodszej córki Hanki  i jego rozmowę z  nią,na temat życia z drugą córką Weronką.Rozmowa ta odbywa się na parę chwil przed tym jak Hanka wraz z mężem Antkiem zostaje wyrzucona z domu przez jego ojca Borynę . Hanka miała nadzieje,że będzie mogła zabrać swojego starego ojca do siebie.Jednak teraz sama zmuszona jest do mieszkania w rodzinnym domu. Bylica jest jednym z najstarszych mieszkańców wsi,to ubogi gospodarz ,który czuję się zupełnie niepotrzebny. Jest on nieszczęśliwy przez złe traktowanie go przez Weronkę. Ma on jednak bardzo dobre kontakty z młodszą córką Hanką, wie że może na nią liczyć i ufa jej,bardzo często szuka u niej pomocy.Nie ma jednak odwagi powiedzieć Hance o tym jak traktuję go starsza córka.Kocha je obie bardzo mocno,i mimo wszystko często stara się bronić Weronki przed Hanką.Jest ona bardzo ważna dla niego. Siostry są w sporym konflikcie,Hanka ma żal do siostry że ta nie podzieliła się majątkiem po zmarłej matce.

Po przeczytaniu owej powieści z przykrością mogę stwierdzić,że starzy ludzie we wsi Lipce są ciężarem dla młodych pełnych życia ludzi. Po przepisaniu swojego majątku na dzieci tracą swoją pozycje.Jest też dość spora część mieszkańców jak, na przykład Maciej Boryna która wie ,co się dzieje i nie chce przepisywać ziem swoim potomkom. Młodzi ludzie po przepisaniu ziem,odsuwają się od swoich rodzin,często traktując ich jako zbędnych do życia.

Podsumowując moje wypracowanie los Bylicy dosłownie przedstawia sytuację zaburzeń więzi rodzinnych,mimo to stary ojciec  ma ogromny szacunek do swoich córek.W dużym stopniu starość jest przyczyną konfliktów w rodzinie, nie porozumienia wynikające z dość sporej różnicy wieku,innego poglądu na świat dają się bardzo często we znaki,co często prowadzi do zerwania wspólnych więzi rodzinnych.Roman Rzadkowski - autor