ćwiczenia w pisaniu

,,Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta to powieść powstała w latach 1899-1908. Utwór ten jest tetralogią, to znaczy składa się z czterech tomów. Tom I nosi tytuł Jesień, II – Zima, III – Wiosna, a  IV – Lato. Wydarzenia rozgrywają się w autentycznej wsi Lipce. Autor dokładnie opisuje uroki, tradycje, a także problemy społeczności polskiej na wsi z końca XIX wieku. W rozwinięciu swojej pracy zajmę się charakterystyką Bylicy oraz relacjami jakie łączyły go z córkami. Dzięki temu postaram się także opisać losy starych ludzi w społeczności lipieckiej.

Fragment przytoczony w arkuszu pochodzi z I tomu i i przedstawia rozmowę pomiędzy starym Bylicą, a jego córką Hanką. Dowiadujemy się, że Bylica jest schorowany, ma także problemy z poruszaniem się, dlatego wspomaga się kijem. Jest on człowiekim całkiem siwym,  wargi mu się trzęsą, a głos ma słaby, niczym ptaszek.  Bylica jest przykładem ubogiego gospodarza. Nie posiada własnej ziemi, zarabiał pracując u zamożnych bogaczy. Ma on dwie córki Weronikę i Hankę, które kocha ponad życie. Po śmierci żony Bylica zamieszkał u Weroniki, która po zmarłej matce odziedziczyła większość majątku. Od tej pory stał się zdany tylko i wyłącznie na jej łaskę . Miała ona zapewnić mu dożywotnie utrzymanie oraz potrzebną odzież. Jednak podczas rozmowy z Hanką stary Bylica skarży się na naganne zachowanie Weroniki wobec siebie. Opowiada o jej trudnej sytuacji majątkowej , która oszczedzając głodzi psa, a nawet jego. Ojciec jednak nie upomina się o pożywienie, czuł się zbędny, nie chciał robić problemu córce.  Mimo że cierpiał z powodu złego traktowania, pokornie godził się na swój los. Jego uległość doprowadziła do dnia kiedy Weronika zabrała mu pierzynę oraz łóżko. Śpi więc przykryty starym, wytartym kożuchem. Córka jest dla niego bardzo ważna, ojciec więc cierpliwie znosi złe traktowanie. Mało tego, wydaje się, że na każdym kroku stara się usprawiedliwiac jej  zachowanie pracą lub biedą.

Zdesperowany Bylica szuka pomocy u drugiej córki-Hanki. Dziewczyna bardzo kocha ojca i chce, aby traktowano go jak najlepiej. Jest skłócona z Weronką, którą potępia za złe zachowanie wobec rodzica i za majątek który zabrała po matce. Pragnąc dla niego szczęścia poponuje by u niej zamieszkał. Bylica z radością przyjmuje ofertę córki, czując z jej strony wsparcie i szacunek. Był wdzięczny Hance za pomoc i miał nadzieję, że przyda się w gospodarstwie oraz, że jego życie nie będzie puste i bezsensowne tak jak dotychczas.

W „Chłopach” Władysław Stanisław Reymont przedstawia smutną, a wręcz tragiczną sytuację starych ludzi w społeczności lipieckiej, którzy wraz z przepisaniem majątku na dzieci tracą swą pozycje. We wsi najważnieszymi wartościami są ziemia i praca, do której ludzie zmuszanie byli ponad siły. Jednak z wiekiem ich moc ustawała i starcy pozostając na łasce dzieci uznawani byli za kosztownych w utrzymaniu darmozjadów. Młodzi gospodarze pozbywali się więc takich ludzi, skazując ich na tułaczkę.

Podsumowując można powiedzieć, iż los Bylicy jest odzwierciedleniem ludzi starych żyjących w społeczności lipieckiej. Tak jak bohater, są oni gardzeni przez rodzinę jako niezdolni do pracy. Los ten jest bardzo niesprawiedliwy i smutny, ponieważ ludzie poświęcili całe życie dla dobra swych rodzin, by później zostać przez nie wyklęci. Wygląda na to, iż starość była przyczyną zaburzeń więzi rodzinnych oraz upokarzania.Roman Rzadkowski - autor