ćwiczenia w pisaniu

Henryka Sienkiewicz najwybitniejszy polski pisarz, który napisał Trylogię w tym „Potop” jest powieścią historyczną. Sienkiewicz przedstawia nam konflikty Polskie ze Szwecją ,a dokładniej najazd wojsk szwedzkich na Polskę. Wydarzenia zawarte w tej powieści miały miejsce w roku 1655 podczas drugiej wojny północnej. Autor chciał nam pokazać doskonały obraz XVII wiecznych Polaków oraz wydarzenia które miały ważny wpływ na dalsze losy naszego narodu.

W pierwszym fragmencie rozmowa podsłuchana przez Kmicica w drodze do Częstochowy. Występuje Wrzeszczowicz który jest niewdzięcznikiem, cudzoziemcem oraz wrogo nastawionym do Polski i polaków. Wypowiada się na temat polaków tak „Jest li na świecie taki drugi kraj, gdzie by tyle nieładu i swawoli dopatrzeć można (…) Co tu za rząd?. – Król nie rządzi, bo mu nie dają… sejmy nierzadka, bo je rwą”. Opowiada nam o negatywnych obrazach Polaków, panującym nieładzie, brak dyscypliny a również słabości władzy królewskiej. Wszystko co wypowiedział na temat Polski i naszych rodaków świadczy o braku patriotyzmu. Polacy często się poddawali nie walczyli o swój kraj woleli przejść na stronie przeciwników oraz mieli skłonności do pijaństwa , zła i swawoli. Chociaż znaleziono jedną i jedyną zaletę dobra jazda – dobre rzemiosło żołnierskie i cnoty.

W drugim fragmencie słowa królowej podczas narady Jana Kazimierza po przybyciu Kmicica z Częstochowy. Przeciwnie jak w pierwszym powyższym akapicie jest przedstawiony pozytywny aspekt Polaków. Nasz naród jest bardzo religijny i nie ma mowy o królobójstwie po mimo swej lekkomyślności. Polacy nie są skłonni do czynienia zła ponieważ są wypełnieni wiarą. Dlatego gotowi są do poświeceń całej naszej ojczyzny oraz władzy kraju. O tym wszystkim potwierdza nam ten fragment książki: „Oto już się obejrzeli, już przychodzą, bijąc się w piersi, do twego majestatu… już krew przelać, życie oddać, fortuny poświęcić dla ciebie gotowi…”. Jest to wybycie się z klęski i zapał o walkę za naród.

Wnioskiem obie opinie są bardzo emocjonalne jest pokazaniem nam jak ludzie różnie oceniają nasz naród i polaków. Chodź patrzą z drugiej strony na początku Polacy nie mieli zapału do walki i obrony, olewali wszystko co opowiedział nam Wierzeszczowicz. Zachowanie Kmicica w Upicie czy spalenie Wołmontowicza jest przykładem lekceważenia i łamania prawa. W drugim fragmencie przedstawia nam obraz polaków jak zaczęli walczyć, bronić ojczyznę i nie dawać się zastraszyć wrogą opisuje nam królowa która jest matka narodu. Stwierdzenia królowej potwierdza powszechny gniew po zaatakowaniu przez Szwedów Częstochowy czy postawa Michałko. Hennryk Sienkiewicz przedstawił obrazy Polaków w taki sposób żeby zmusić ich do refleksji nad własnym postępowaniem.Roman Rzadkowski - autor