ćwiczenia w pisaniu

Ostatnim filmem, jaki obejrzałam, jest film pt: ‘Pianista’.  Jest ekranizacją autobiograficznej powieści Władysława Szpilmana o tym samym tytule, która ukazuje jego losy w czasach II wojny światowej. Książka zrobiła na Romanie Polańskim ogromne wrażenie. Wielokrotnie w wywiadach wspominał, że chciałby opowiedzieć, o okrutnych latach okupacji.

Gdy twórca scenariusza, Ronald Harwood, zaproponował mu reżyserię filmu, Polański nie wahał się ani chwili i zekranizował to dzieło. Gatunek filmu- Biograficzny, Dramat, Wojenny, który miał premierę w 2002 roku.
Cała akcja rozgrywa się w Warszawie. Główny bohater, Władysław Szpilman, polak, pochodzenia żydowskiego, który był pianistą, zostaje przeniesiony razem z rodziną do getta.
Ich codzienność stała się przerażająca, a mianowicie codzienny widok martwych, wychudzonych, przerażonych ludzi. Jednak udało mu się przeżyć, lecz stracił swoją rodzinę którą wywieziono do obozu zagłady. Ból i problemy z jakim musiał się zmagać Władysław to, utrata rodziny, samotność, choroba, niepewność o swój los, to tylko część problemów, jakim Władysław Szpilman musiał stawić czoła podczas okupacji.  W swoim filmie, Polański przedstawia życie i cierpienie Żyda, nie boi się pokazać brutalnych scen, ani przemocy, jaką stosowali wobec ludzi.

Pianista

Wszystko jest ciekawie wyreżyserowane, ekscytujące i wzruszające. Dlatego film trafia do widza, jest prawdziwy i możemy wczuć się, móc odczuć emocje bohaterów. Film bardzo wzrusza, zaciekawia, uczy, ukazuje nam prawdziwą historie. Najbardziej wzruszającym momentem jest dzielenie się kilkuosobowej rodziny jednym cukierkiem, za którego słono zapłaciła. Ta chwila pełna jest miłości, a przede wszystkim ciepła, którego potem Władysławowi Szpilmanowi tak bardzo brakuje.

Gra aktorska jest bardzo ciekawa, przejmująca, a obsada filmu profesjonalna. Niesamowity scenariusz, który może nam ukazać rąbek historii, co działo się kilkanaście lat temu. Muzyka jaka towarzyszy sceną, jest do nich adekwatna, podtrzymuje w napięciu, czasem wzrusza, tworzy atmosferę, Skomponował ją Wojciech Kilar.

Cały montaż filmu oddziałuje na wyobraźnie. Jeśli chodzi o scenografię, dekoracje są takie, jak powinny, jak w czasach wojny. Bardzo ciekawe i choć skromne, jednak zadbano o ukazanie najmniejszych szczegółów, dzięki  Alanowi Starskiemu i Ronaldowi Harwoodowi, którzy  opierali się na opisach w książce. Brak większych efektów specjalnych, jednak to i tak nie ujmuje na atrakcyjności filmu. Cała atmosfera filmu jest napięta, tajemnicza, oglądając zastanawiamy się co teraz się stanie. Film ,, Pianista’’  według  Mnie jest godny polecenia. Myślę, że spełni on oczekiwania większości widzów. Moim zdaniem film ten jest bardzo ciekawy, poruszający i nie można narzekać na niewyrazistość postaci Władysława Szpilmana. Film zdobył 3 Oscary i 52 inne nagrody.

Jest to dzieło, które naprawdę warto obejrzeć, dla młodzieży jak i dla starszych widzów. U każdego może wywrzeć różne emocje, jednak najczęściej jest to współczucie, smutek, przygnębienie i zastanowienie się nad tym jak było kiedyś, ale na pewno nie da się odnieść wobec niego obojętnie.

Zwiastun

Jedna odpowiedź na „Projekt 5 MBe”Roman Rzadkowski - autor