ćwiczenia w pisaniu

Bohater romantyczny jest to postać literacka grająca zazwyczaj główną rolę w romantycznych tekstach literackich.Taki bohater wyróżnia się często tym, że przeżywa nieszczęśliwą miłość, czuje się samotny.Nie potrafi znaleźć swego miejsca w świecie, jest zmuszany do podjęcia trudnych decyzji, które doprowadzają go do samobójstwa.Cechy te powtarzają się w wielu utworach, m.in. Panie Tadeuszu, Kordianie,Romantyczności i Cierpieniach młodego Wertera.
Głównym bohaterem powieści Johanna Wolfganga Goethego „Cierpienia młodego Wertera” jest Werter .Dla niego najważniejszą wartością stanowiło samo uczucie.Jest to idealny wzór człowieka z epoki romantycznej.Bohater ten określa miłość romantyczną jako ideał uczucia,jednak odrzucenie przez Lottę powoduje,że przeobraża się ona w wielkie cierpienie i ból.Werter nie może zaspokoić swoich pragnień ani spełnić miłości do Lotty.Decyduję się na odejście i samobójczą śmierć.Bohater nie umiał znaleźć sensu życia,ucieka od współczesności w świat marzeń i wspomnień.Poprzez postawę Wertera widzimy,iż miłość romantyczna jest uczuciem śmiertelnym, które wpływa na zachowanie człowieka.
Rozpacz po stracie ukochanej osoby występuje także w balladzie Mickiewicza pt. „Romantyczność”.Karusia piękna młoda kobieta,główna bohaterka przeżywa tragedię.Jej ukochany Jasiek nie żyje już od dwóch lat.Przez to jej życie ogromnie się zmieniło.Gorycz niespełnionej miłości doprowadza ją do obłędu.Dziewczynie ukazuje się widmo zmarłego,czuje jego obecność, rozmawia z nim, co może świadczyć o chorobie umysłu. Wciąż wierzy, że ukochany jest przy niej.Dla romantyków obłęd nie był postrzegany jako ułomność,wręcz przeciwnie, jako dar,wyróżnienie dzięki, któremu obłąkany mógł się przekonać, że istnieje inny wymiar.Chociaż Karusia cierpi, doznaje jednocześnie zaszczytu obcowania ze światem metafizyki,oraz możliwość spotkania się ze swoim Jasieńkiem. Jej miłość była tak ogromna,że pokonała nawet śmierć.
”Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza to epopeja narodowa.Jacek Soplica jest jednym z bohaterów romantyczności,którego losy poznajemy w czasie jego spowiedzi przed śmiercią. Szlachcic z rodu Sopliców.W czasie pobytu na zamku Horeszków,gdzie poznał córkę Ewę,w której zakochał się od pierwszego wejrzenia z wzajemnością.Hrabia Horeszko doskonale zdawał sobie sprawę,że jego jedynaczka pokochała Jacka. Kiedy przyszedł do zamku prosić o rękę córki Horeszki poczęstowano go czarną polewką na znak,że jest niegodny Ewy.Jacek z rozpaczy zaczął pić,Ożenił się z pierwszą napotkaną dziewczyną.Gdy dowiedział się, że Ewa rozchorowała się.Zamierzał pożegnać się ze Stolnikiem.Trafił na moment kiedy zamek Horeszków został napadnięty przez Moskali . Soplica strzelił do Stolnika i zabił go.Po śmierci Ewy, jej córką Zosią zaopiekował się.Wrócił on do kraju pod nazwiskiem księdza Robaka.
Pisarze bardzo często powołują się na różne wzorce,które miały swoje miejsce w literaturze dużo wcześniej.Wielu współczesnych twórców sięga do literatury romantycznej i wykorzystuje cechy bohatera romantycznego w swoich dziełach.Także to my często upodabniamy się do nich.

Jedna odpowiedź na „Projekt 3 EWac”Roman Rzadkowski - autor