ćwiczenia w pisaniu

Celem mojej pracy będzie podejmowana problematyka romantyczna w poznanych utworach.  Twórcy uważali, że człowiek to nie tylko rozum i wiedza, ale także uczucia. Główni przedstawiciele tej epoki to: Goethe, Mickiewicz, Słowacki czy Krasiński. Epoka romantyzmu ukształtowała nowe gatunki literackie jak balladę, powieść czy dramat. W dziełach pojawia się bohater romantyczny, który przeżywa uczucie miłości bądź silną więź z Ojczyzną.

Wątek miłosny widzimy pięknej epopei Adama Mickiewicza pt: „Pan Tadeusz”. Jacek i Ewa kochali się ponad życie.  Był jeden problem – ich miłość była zakazana. To ojcowie decydowali  o małżeństwie ich córek. Soplica lubił bójki. Dla swojej ukochanej był w stanie zrobić wszystko. Pewnego dnia Stolnik podał mu czarną polewkę, która świadczyła o tym, że ojciec Ewy nie chciał wydać ją za Jacka. Po rozłące z Ewą, Soplica ożenił się z pierwszą lepszą szlachcianką. Nie wiązał z nią przyszłości, ponieważ nie czuł nic do niej. Tak chciał zapomnieć o Ewie. Nadal ją kochał. Ze szlachcianką miał syna, który nosił jego nazwisko. Jackowi było żal żony i syna oraz tego, że ich nie kochał. Z wielkiej rozpaczy i złości zaczął pić. Staczał się na dno. Chciał zapomnieć o wszystkich złych rzeczach, które go spotkały. Miłość Soplicy do Horeszkówny przerodziła się w nienawiść do Stolnika. Odebrał mu życie. Chciał się zemścić. Stolnik okazał swoje dobre serce. Konając zaznaczył ręką znak krzyża, tym samym wybaczając swojemu zabójcy to, co zrobił.

W „IV części Dziadów” Adam Mickiewicz ukazuje bohatera Gustawa, który szukał prawdziwego uczucia. Ksiądz nie umie zrozumieć Gustawa. Według niego zachowuje się jak obłąkany. Wybujałe marzenia doprowadziły go to takiego stanu. Zachowuje się jak typowy romantyczny bohater. Wkrótce się zakochał. Wszystko poświęcił temu uczuciu. Kochanka odrzuciła go. Wyszła za mąż za innego. Z jednej z komnat, stał przy oknie i oglądał ceremonię ślubną. Młodzieniec rozczarował się. Czuje gniew i żal. Został sam ze swoimi uczuciami. Siebie samego uważa za martwego. Postanawia umrzeć. Prosi księdza, aby Maryli nie powiedział, że Gustaw o niej wspominał. Jego miłość pozostaje wieczna. Gustaw pozostaje wierny, aż po grób.

Utwór Goethego pt: „Cierpienia młodego Wertera” jest powieścią miłosną. Werter jest oczarowany dziewczyną. Lotta pozostaje wierna Albertowi. Narzeczony toleruje przyjaźń Wertera i Lotty. Bohater silnie przeżywa nieodwzajemnione uczucie. Nie może jej mieć.  Dziewczyna jest pracowita, choć czasem znajduje czas na taniec, muzykę i długie wieczory z Werterem. Jest zauroczona jego artystyczną naturą. Czuje się przy wyjątkowo. Inaczej niż przy Albercie. Dla młodzieńca to najpiękniejsze chwile w jego życiu. Okazuje się, że zakochał się bez pamięci. To ona stała się sensem jego życia. Po powrocie Albert jest zazdrosny o Lottę. Jego ciągłe wizyty stają się uciążliwe. Uczucia Wertera wobec Lotty są jeszcze silniejsze niż wcześniej. Młodzieniec zauważa, iż nie jest tam mile widziany. Postanawia zastrzelić się. Przed tym pragnie jeszcze ostatni raz spotkać się z ukochaną. Nie panuje nad sobą. Przytulił ją, po czym pocałował. Była to ostatnia cudowna chwila w jego życiu. Napisał list, po czym strzelił sobie w głowę ze strzelby Alberta.

Reasumując epoka romantyzmu przyniosła wiele szczęścia choć więcej tragizmu. Nieszczęśliwie zakochany bohater, wierzy, iż ukochana zostawi wszystko i będzie tylko z nim. Myśląc, że ta miłość jest gotowa przezwyciężyć wszystko, brnie w to uczucie dalej. Zachowuje się jak opętany. Gdy się myli, traci sens życia. Poświęca się Ojczyźnie, aby czuć się spełnionym, popada w nałóg alkoholowy bądź popełnia samobójstwo.

Jedna odpowiedź na „Projekt 3 NC”Roman Rzadkowski - autor