ćwiczenia w pisaniu

Romantyzm epoka w historii sztuki i literatury, trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. W historii literatury Polskiej epoka ta przypadała na lata 1822-1863,do jej czołowych przedstawicieli możemy zaliczyć między innymi Adama Mickiewicza,Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwidaczy Ignacego Kraszewskiego. Bohaterowie romantyczni zostają najczęściej  ukazani jako ludzie nieszczęśliwi oraz ulegających łatwo emocją. Najczęściej w głównych rolach zostają pokazani mężczyźni, autorzy powieści chcąc ukazać wrażliwość oraz delikatność płci silniejszej umieszczają ich w rolach niecodziennych . Między innymi dlatego też Romantyzm jest uważany za ikonę literatury.
Jednym z głównych bohaterów powieści pt ,,Pan Tadeusz” był Jacek Soplica znany również jako Ks. Robak. Ojciec głównego bohatera Tadeusza opisany jako dobrze zbudowany człowiek ,który świetnie radził sobie z bronią palna jak i  ręczna, bohater ten był jednak zakochany z wzajemnością w Ewie Heroeszkównej. Na drodze do ich wspólnego szczęścia stanął jednak jej ojciec który poprzez podanie czarnej polewki nie godzi się na zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy Jackiem a Ewą.
Soplica dzięki złym emocją postanawia zemstę. Podczas napaści na zamek Moskali Jacek pod ich osłoną wymierza do Stolnika i zabija go Horeszko upada a jako jedyny sprawce widzi Gerwazy wierny sługa Stolników który postanawia zemstę . Bohater czuje się winny uważa iż nie słusznie postąpił, męczy go sumienie. Wpada w alkoholizm oraz żeni się nieszczęśliwie dzięki czemu przychodzi na świat Tadeusz. Jacek postanawia zostać emisariuszem wciela się w role duchowego, walczy o niepodległość Polski oraz przybiera imię ksiądz Robak. Imię również nie jest przypadkowe ma opisywać to czym on sam się czuje, po popełnionej zbrodni czuł się właśnie tak mały jak właśnie taki robak. Po wielu wypełnionych misjach wraca na zamek ku jego zadowoleniu nikt go nie poznaje.
Gerwazy zostaje ciężko ranny w wojnie z Moskalami na łożu śmierci Robak wyjawia mu kim jest
a wyraża to zdaniem ,,Jam jest Jacek Soplica” Gerwazy uważa że Jacek wystarczająco już wycierpiał i przebacza mu jego winny.
Geneza opowiada głównie o powrocie Tadeusza ze studiów oraz o pierwszych jego wrażeniach jednak głównym wątkiem było pierwsze spotkanie z Zosią. Soplica wchodząc do domu zauważa ,że zostało już ono zamieszkane najprawdopodobniej przez kobietę , zauważa to po porozkładanych damskich ubraniach. Zauważa również przepiękną postać w ogrodzie , byłą to młoda kobieta która widząc Tadeusza płoszy się i ucieka. Bohater miał postawę przypominającą jego ojca jednak ,że nie był tak uzdolniony fizycznie ,bowiem wolał zająć się nauką. Główne wątki opisujące życie głównego bohatera to przede wszystkim wątki miłosne. Tadeusz popełnia błąd myli poznaną w ogrodzie Zosie z Telimeną jej ciocią która poznaje na przyjęciu zakochuje się w jednej i w drugiej. Młody człowiek sam nie wie czego chce gubi się w swoich uczuciach w pewnym momencie chcę popełnić samobójstwo , jego plan udaremnia mu na całe szczęście Hrabia który nakazuje go pojmać.
Kolejnym Bohaterem pokazującym się od strony serca jest główny bohater powieści Wolfganga Goethego pt ,,Cierpienia Młodego Wertera” .Werter uciekając od nieszczęśliwej miłości wyjeżdża do mniejszej miejscowości, w której to zakochuje się w przepięknej Lotcie niestety okazuję się również ,że kobieta jest zaręczona jej narzeczony wyjechał za granice służbowo pozostawiając ją sama z dziećmi .Główny bohater przeżywa wiele rozterek miłosnych związanych właśnie z Lotta.
Kiedy już upewnił się ,że ponownie nieszczęśliwie się zakochał postanawia ponownie wyjechać, utrzymuje kontakt z Lotta. Piszą do siebie listy w jednej z odpowiedzi  Kobieta napisała że wyszła za mąż .Werter ma jej to za złe że dowiaduje się o tym dopiero po fakcie i wraca do wioski aby się z nią zobaczyć, spędza z nią bardzo dużo czasu staje się utrapieniem dla jej męża .Lotta chcę traktować go tylko jak przyjaciela stara się nie robić mu żadnych większych nadziei , w końcu Bohater popełnia samobójstwo
Opisani powyżej bohaterowi nie przeczą wstępowi wręcz przeciwnie ukazują nam jak uczuciowi potrafią być mężczyźni . Dają nam do zrozumienia że nie liczy się tylko wygląd zewnętrzny, ponieważ głównie liczy się przecież to ca mamy w środku

Jedna odpowiedź na „Projekt 3 MSZ”Roman Rzadkowski - autor