ćwiczenia w pisaniu

Bohaterowie literatury romantycznej byli przedstawiani najczęściej jako buntownicy, idealiści, indywidualiści .Chcieli stworzyć nowy lepszy świat. Mieli za zadanie pokazanie społeczności godnych cech do naśladowania. Głównym z nich był patriotyzm. Dodawało to ludziom odwagi do walki o wolny naród.

Pierwszym poznanym bohaterem romantycznym jest Werter. Był on uczuciowy,wrażliwy,posiadał problemy z zaakceptowaniem siebie, przeżywał nieszczęśliwą miłość, miał poczucie sprawiedliwości.Często poszukiwał  ukojenia w przyrodzie,naturze. W młodym wieku przeżył nieszczęśliwą miłość do Loty.Pomimo tego ,że nie miał pewności czy kobieta odwzajemni jego uczucie starał się o jej względy. Chłopak gdy odebrał negatywne sygnały bohaterki utworu Geothego, chciał popełnić samobójstwo. Sprawiło mu to dużo bólu i cierpienia. Doprowadziło do załamania psychicznego.Zapłacił za swoją lekkomyślność dużą  cenę.Nawet na łonie śmierci wymawiał jej imię. Było on przykładem człowieka oddanego tylko jednej miłości, aż po swój kres.

Kordian z dramatu Juliusza Słowackiego był młody,wrażliwy na piękno,pochłaniała go poezja.Nie posiadał celu w życiu.Także przeżywał nieodwzajemnioną miłość. Laura nie darzyła go uczuciem,więc  postanowił postrzelić się.Przy odrobinie szczęścia przeżył. Postanowił wyruszyć w wędrówkę po Europie, oraz znaleźć sens istnienia.Doznał poczucia siły i potęgi, oraz moc którą wykorzysta w walce o wolność narodu.Stojąc na górze Mont Black wypowiedział monolog,i znaczące słowa „Polska Winkelridem narodów”. Przystąpił do walki z carem. Przegrał ją z  wielu nurtujących go powodów. Kordian był wielkim patriotą, rewolucjonistą dążącym  samemu do wyznaczonego sobie celu. Pokazał społeczeństwu, że pomimo przegranej jest senes walki.

Piętnastoletni, młody Tadeusz jest kolejnym bohaterem romantycznym.Jest synem Jacka Soplicy.Charakteryzują go cechy wierność, uczciwość, godność dla kobiety oraz słabszego,dobre obyczaje to jego największy atut. Został wychowany w tradycji patriotycznej. Jego pierwszą prawdziwą miłością jest Zosia.Zastał ją ,gdy powrócił do rodzinnych stron. Chłopiec stał się prawdziwym mężczyzną ,gdy przystąpił do wojsk napoleońskich.Dokonał uwłaszczenia chłopów, którego dokonał występując w roli dobrego ojca, troszczącego się  o los włościan. Zaraz po czym założył rodzinę z Zosią ,która wychowywała swoje pokolenie zgodzie z polską tradycją.

Poprzez twórczość Adama Mickiewicza poznajemy sylwetkę bohatera romantycznego takiego jak Jacek Soplica.Możemy go także nazwać jako księdza Rodaka. Oddał on całe swoje życie dla narodu.Zaliczamy go do „bohaterów dynamicznych”,ponieważ możemy zauważyć że niegdyś służył w szeregach wojskowych.Był impulsywny,żywiołowy,porywczy,zaradny  nie posiadał za grosz opanowania.Charakteryzującą cechą była jego waleczność, kłótliwość,wala za swoje .Mężczyzna posiadał swoją wybrankę życia. Ewa była córka Magnata który ,nie pozwolił oddać córki szlachcicowi.Jacek postanowił się ożenić z pierwszą napotkaną dziewczyną.Ona urodziła mu syna Tadeusza,po czym zmarła.Nie potrafił się pogodzić ze stratą pierwszej miłości, która doprowadziła do krwawej zemsty nad niedoszłym teściem .Niestety udało mu się to. Nastąpił przełom w jego życiu ponieważ wzięto go za stronnika Moskali po zamordowaniu Stolnika Horeszki.Posądzono go  za zdradę narodu.Uciekł z kraju i przystąpił do zakonu.Miał tam specjalną misję która miała na celu organizację  powstania narodowego.Uważam go  za wielkiego patriotę,pomimo błędów które popełnił w życiu.

Te cztery postacie zagościły w literaturze polskiej do dziś.Były to osoby interesujące i kontrowersyjne.Autorzy starali się ukazać ich w taki sposób, aby zainspirować innych  do podobnego działania. Głównymi wątkami była miłość, oraz wielki patriotyzm,oddanie się na rzecz narodu.Musimy pamiętać że literatura romantyczności kształtowała społeczeństwo. Poprzez ukazanie  takich bohaterów naród stawał się silniejszy, oraz wierzył w swoje siły.Myślę, że twórcy dodali otuchy i chęci do działania nie jednemu Polakowi. Dzięki temu dziś mamy wolny kraj.

Jedna odpowiedź na „Projekt 3 MS”Roman Rzadkowski - autor