ćwiczenia w pisaniu

W epoce romantyzmu pisarze postawili na bardzo mocny zarys swoich postaci. W tym okresie bardzo silnie wykształciła się postawa bohatera romantycznego. Został on określony mianem buntownika który walczył z zastałą formą rzeczywistości. Mimo to był  bardzo patriotyczny, poświęcał się dla ojczyzny utożsamiał się z nią a jednocześnie walczył o własną wolność. Osoba bardzo ciekawa świata, podróżnik zazwyczaj wrażliwy na piękno natury często obcował z nią w celu poszukiwania własnych wartości. Bardzo niezdecydowany, rozdarty wewnętrznie kierował się przeważnie emocjami co doprowadzało do nieszczęśliwych miłości.

Pierwszym bohaterem romantycznym którego poznajemy jest Werter- tytułowa postać książki pt.”Cierpienia młodego Wertera” J. W. Goethego. Pochodził on z rodzinny mieszczańskiej co powodowało, że był narażony na ciągłe upokorzenia, ból i cierpienie. W młodości Werter nie przepadał za nauką jednak mimo to ukończył studia prawnicze. Jako straszy mężczyzna dbał o swój wygląd co powodowało zainteresowanie wśród kobiet. Ubierał błękitny frak, żółtą kamizelkę  i spodnie.Sam siebie postrzegał jako osobę bardzo inteligentną i wrażliwą. Był tak zapatrzony w siebie ,że lekceważył otaczających go ludzi co powodowało to iż czuł się osobą bardzo samotną . Brak sensu w życiu sprawiała że czuł bezsens egzystencji. Często obcował z naturą która dawała mu ukojenie i spokój, lubił również czytać Homera, który pobudzał jego wyobraźnie. Werter poszukiwał swojej pokrewnej duszy a co za tym idzie chętnie zdobywał nowe znajomości. Kiedy poznał Charlotte od razu się w niej zakochał a jego życie zmieniło się diametralnie. Jednak miłość do Lotty była z góry skazana na niepowodzenie ponieważ kobieta była już zaręczona. Mimo, że lubiła przebywać z Werterem musiała odrzucić jego uczucia.Główny bohater bardzo przeżywał wybór kobiety. Nie mógł pogodzić się z tym, że ona jest szczęśliwa u boku innego mężczyzny co powoduje u niego myśli samobójcze. Nawet w ostatnich chwilach swojego życia wymawiał imię ukochanej co przedstawia go jako osobę  bardzo stałą w uczuciach.

Kolejnym bohaterem romantycznym jest Kordian główna postać dramatu Juliusza Słowackiego. Poznajemy go w dwóch różnych momentach jego życia jako młodego chłopca szukającego sensu własnego życia. Jest bardzo smutny i zawsze zamyślony.Obcowanie z literaturą wzbudza u niego uczucie do starszej od niego Laury.Jednak kobieta odrzuca miłość Kordiana. Również wieść o śmierci jego przyjaciele utwierdza bohatera w tym , że dalsze życie nie ma sensu i postanawia z nim skończyć  Po nieudanej próbie samobójczej jego życie bardzo się zmienia. Jako dorosły mężczyzna postanawia wyruszyć w podróż gdzie zauważa że najważniejszą wartością dla ludzi stał się pieniądz a wszelkie wartości etyczne i uczuciowe przestają mieć znaczenie.Na górze Mont Black próbuje poukładać swoje życie. Podejmuje walkę z carem którą przegrywa. Wyprawa którą przeżył wzbudza w nim patriotyzm. Staje się rewolucjonistą który pragnie dążyć do wyznaczonych sobie celów.

Tadeusz syn Jacka Soplicy jest kolejnym bahaterem romantycznym jakiego możemy poznać. Chłopak nie jest miłośnikiem nauki. Chętniej oddaje się rozrywce niż nauce. Został wychowany w duchu patryiotyzmu i miłości do ojczyzny za która pragnie oddać życie. Mężczyzna nie jest doświadczony przez życie.Tadeusz bardzo chciałby się zakochać i od razu obdarowuje swoim uczuciem panne którą widził poraz pierwszy. Cechuje go również rozsądek , uprzejmość i szacunek dla innych. Również Jacek Soplica jest bohaterem romantycznym. Cechuje go porywczość i duma. Był bardzo śmiały i odważny co pokazywał wielu pojedynkach. Mimo to był osobą bardzo szczerą , otwartą i bardzo oddaną ojczyźnie.Jest osobą wrażliwą i kochająca. Daży miłością Ewe- córkę Stolnika Horeszki, który jednak nie zgadza się na oddacie ręki córki. Soplic postanawia w akcie desperacjo ożenić się z pierwszą napotkanął dziewczynom. Kiebieta rodzi mu syna Tadeusza i umiera. Jacek nie może pogodzić się ze śmiercią swojej pierwszej miłości chce dokonać zemsty na Horeszce. Mężczyzna zostaje posądzony o zdradę ucieka z kraju i wstępuje do zakonu.

Podsumowując bohater romantyczny jest osobą bardzo charakterystyczną. Cechuje go odwaga, patriotyzm oraz poszukiwanie sensu własnego życia. Dążąc do celu napotyka na swojej drodze  wiele przeszkód. Nieszczęśliwa miłość, odrzucenie a nawet poniżenie ze strony innych wpływa na jego decyzje. Jednym miejscem w którym żyje w harmonii jest natura.

Jedna odpowiedź na „Projekt 3 KF”Roman Rzadkowski - autor