ćwiczenia w pisaniu

Średniowieczna literatura nie tylko tworzy, ale i zachęca do tworzenia wzorcowych wizerunków człowieka. Głównie dzięki niej powstały trzy wzorce bohatera średniowiecznego, którymi są:  rycerze, władcy oraz Świeci. Przykładami wzorców osobowych w średniowieczu, jest Roland, będący podstawą rycerza, Karol Wielki, który jest wzorem idealnego władcy oraz  Święty Aleksy, będący standardem Świętego. Spróbuję przedstawić w kilku zdaniach każdego z podanych wcześniej bohaterów średniowiecznych.

W literaturze  średniowiecznej można stwierdzić, że najlepszym przykładem pod względem wzorca rycerza jest Roland, który jest głównym bohaterem „Pieśni o Rolandzie”. Bardziej troszczył się o króla, ojczyznę i o honor, niż o własne życie. Cechowała go wytrwałość i dzielność. Roland jednak nie był ideałem. Czasem zachowywał się nierozważnie, aby tylko odnieść zamierzony sukces. Dbał o honor rycerski, nie wzywał pomocy podczas walki, chcąc sam konkurować z wrogami i okryć się z tego powodu wielką chwałą.  Pewnego dnia Roland umarł z wielkim honorem.

Karol Wielki to jeden z najbardziej wartych poświęcenia uwagi władców w epoce średniowiecza. Od 768 roku był królem Franków, a w roku 800  został cesarzem rzymskim. Był oddanym bojownikiem chrześcijaństwa oraz lojalnym sprzymierzeńcem papieża i wielkim zdobywcą. Toczył liczne wojny, pokonał i zmusił Sasów do przyjęcia chrześcijaństwa, podbił państwo Longobardów we Włoszech. To jednak nieliczne dokonania Karola Wielkiego. Toczył długie walki z Arabami w Hiszpanii oraz rozbił państwa Awarów. Po śmierci Karola Wielkiego nastąpił podział ziem, między jego trzech synów.

Święty Aleksy to doskonały wzorzec osobowy pod względem świętego. Urodził się w religijnej i bogatej rodzinie. Z wolą swego ojca  ożenił się z cesarską córką, Famijana. W noc poślubną Aleksy oznajmił żonie, że jego powołaniem nie jest małżeństwo, lecz służba Bogu. Opuścił więc dom, zabierając ze sobą dużo złota i srebra, które rozdał biedakom. Sam prowadził życie żebraka i samotnika. Przed śmiercią napisał list, w którym zdradził swoje prawdziwe pochodzenie i historię tułaczego życia.

W podanej pracy opisałam krótko trzech bohaterów epoki średniowiecza. Wzorzec rycerza, Roland był jednym z najlepszych rycerzy w czasie panowania Karola Wielkiego. Karol Wielki był natomiast jednym z najdoskonalszych władców w średniowieczu. Święty Aleksy to postać warta poświęcenia uwagi. Przedstawieni bohaterzy moim zdaniem są najlepszą podstawą wzorców osobowych w średnim wieku.

 

Jedna odpowiedź na „Projekt 2 RW”Roman Rzadkowski - autor