ćwiczenia w pisaniu

Średniowieczna literatura cechuje się schematami z ludowych pieśni sławiących bohaterów. Opowieści o rycerzach mają postać rycerskich eposów, którzy zmagają się z naturalnym złem tego świata. Cnotami najwyższymi jest hart ducha i odwaga, także szybka gotowość życia w jakiejś sprawie.

Pierwszym średniowiecznym bohaterem literatury jest Roland. Jest to główny bohater „Pieśni o Rolandzie”. Był on prawą ręką cesarza. Hrabia Roland posiadał nadludzką siłę. Był dobrze zbudowanym mężczyzną. Miał lśniącą zbroję, hełm oraz miecz który był własnością dziedziczną rodziny królewskiej. Był bardzo pobożny. Jego motto brzmiało : „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Walczył dla chwały Boga i kościoła. Służył wiernie ojczyźnie i królowi. Roland był odważny i mężny. Nigdy nie chciał się poddać. Wolał zginąć na polu bitwy niż wezwać pomoc. Hrabia posiadał siłę fizyczną i chęć do walki. Był w stanie oddać życie za wiarę w Boga.

Drugim bohaterem którego opiszę jest św. Franciszek z Asyżu. Jako młody człowiek korzystał z życia i większość czasu oddawał zabawie. Franciszek chciał żyć zgodnie z ewangelią, głosił miłosierdzie. Był dla wszystkich dobry. Pomagał z całego serca innym jak tylko mógł. Naśladował Pana Jezusa. Głosił kazania oraz nie pił i nie jadł przez czterdzieści dni. W przeciwieństwie do Jezusa, w trakcie swojego postu zjadł połowę bułki. Próbował unikać sławy. Walczył on ze swoimi słabościami. Franciszek to średniowieczny asceta. Jednak wiara jego była radosna.

Ostatnim średniowiecznym bohaterem którego opiszę jest Matka Boska w Bogurodzicy. Była ona osobą świętą i troskliwą. Troszczy się o swojego jedynego Syna i o wszystkich ludzi. Charakteryzuje ją to że ludzie szukali u niej pomocy, pociechy i zrozumienia. Pomagała każdemu. Jest to osoba boska. Chrześcijanie oddawali jej pokłon.

Tych trzech głównych bohaterów łączy to że byli wierni Bogu a także pomagali innym ludziom. Imponuje mi ich poświęcenie dla innych. Byli bardzo pomocnymi ludźmi.

Jedna odpowiedź na „Projekt 2 MF”Roman Rzadkowski - autor