ćwiczenia w pisaniu

Bohaterów literatury średniowiecznej było kilku, między innymi: święty, asceta, rycerz czy władca. Wszyscy ci byli odpisywani jako idealni w swoim fachu. Każdy miał dane cechy, które go określały. Cechą charakterystyczna średniowiecza był teocentryzm, czyli „Bóg w centrum”. Bóg był najwyższą wartością, ośrodkiem wszystkich działań.

Pierwszym przykładem będzie asceta, św. Aleksy i święty Franciszek z Asyżu – jego hagiografia została opisana w utworze „Kwiatki św. Franciszka”.
Obaj bohaterowie byli chrześcijanami, żyli w ubóstwie, wyrzekli się dóbr doczesnych, pochodzili z zamożnych rodzin. Bez reszty poświęcili swoje życie Bogu i potrzebującym ludziom. Bóg poprzez postawę Aleksego pokazał, że Jego wyroki są bardzo tajemnicze, a moc nieograniczona.
Święty Franciszek przezwyciężył ideał ascety. Pokazał, że ubóstwo nie musi być cierpieniem i przedmiotem wzgardy. Kochał przyrodę, zwierzęta. Potrafił z nimi rozmawiać. Cieszył się życiem.

Następnym ideałem będzie ideał rycerza, pierwszą myślą, która przyjdzie nam do głowy jest Roland, bohater „Pieśni o Rolandzie”. Utwór opowiada o walkach Karola Wielkiego na terenach Hiszpanii z Saracenami w 778r. Roland prezentuje cechy najlepszego rycerza. Był szlachetnie urodzony, uczestniczył w walkach rozsławiających jego imię. Krzepił w sercach pogan wiarę chrześcijańską. Opiekował się wdowami, sierotami. Dla damy serca był opiekuńczy, wierny, adorował ją. Wobec swego pana był lojalny. W czasie walk był odważny, honorowy, odznaczający się nadludzką siłą. Nie zabijał nieuzbrojonego wroga. Opłakiwał swego przyjaciela. Nie poddawał się. W czasie agonii wspominał Francję. rodzinę, swojego pana Karola Wielkiego. Unikał grzechu, podłości. Przed wojną przystąpił do spowiedzi, a następnie przyjął komunię świętą.

Ideał średniowiecznego władcy możemy odnaleźć w „Dziejach Tristana i Izoldy” . Był nim król Marek, władca Kornwalii. Kochał zarówno Tristana- jako przyjaciela, jak i Izoldę- jako żonę, czystą, szlachetną miłością. Stać go było na współczucie i zrozumienie. Nie był mściwy, a wręcz przeciwnie był dobry, odważny, pobożny, sprawiedliwy, miłosierny. Dla szczęścia swej ukochanej zrezygnował z własnych uczuć. Gdy zastał kochanków śpiących obok siebie, ale oddzielonych mieczem, zlitował się nad nimi, uznał, że są uosobieniem niewinności. Utwór kończy się śmiercią kochanków, którym Marek wyprawia wspaniały pogrzeb.

Z tych rozważań można wnioskować, że epoka średniowiecza niesie za sobą wiele ciekawych tekstów kultury, wykształciły się w niej interesujące i godne podziwu wzorce osobowe. Mnie najbardziej zaintrygowała postać ascety. Nie spodziewałem się, że można się tak upokarzać przed innymi i pozwalać, aby mną tak poniżano, a przede wszystkim mieszkać w rodzinnym domu jako żebrak. Osobiście nie chciałbym znaleźć się na miejscu Aleksego, ale miłości się nie wybiera. Aleksy wybrał miłość do Boga, On był celem życia bohatera, dlatego tak się dla Niego poświęcił. Moim zdaniem postawą godną do naśladowania jest święty Franciszek, kochający zarówno ludzi, jak przyrodę i zwierzęta.

Jedna odpowiedź na „Projekt 2 MB.”Roman Rzadkowski - autor