ćwiczenia w pisaniu

W mojej pracy chcę  przedstawić Bohaterów literatury średniowiecznej , na samą  myśl przychodzą postacie takie jak :  Roland – pieśń o Rolandzie , święty  Aleksy – legenda o  świętym  Aleksym i Św. Franciszek z Asyżu – kwiatki świętego Franciszka . Każdy  z wymienionych postaci miał  takie cechy  przez które możemy powiedzieć ze są idealnymi postaciami i  możemy  je  naśladować .

Pierwszą postacią jaką przedstawię będzie to  Roland . Jest On  dobrym i  godnym podziwu rycerzem .Miał    charakter dobrego człowieka a , był  uczciwy , waleczny  , odważny  ,  gotowy  do  walki  .  Zawsze chciał  dla swojego  kraju  jak najlepiej  , bardzo troszczył  się o swoją ojczyznę i  Króla oraz o  honor , niż o własne zdrowie czy  życie   . Miał dwie takie ważne cechy były to  nieugiętość i waleczność . Ale tak  prawdę mówiąc to nikt nie jest idealnym  ,każdy  ma jakieś wady i zalety . Rolanda wadą było to że dla zwycięstwa zachowywał  się nierozważnie , pierwszym takim moim przykładem będzie walka z sarceniami . Tu było już wiadome że walka będzie musiała  się odbyć ,  wiedząc że ma mniej żołnierzy od przeciwnika to były małe szanse na wygraną w tej sytuacji  mógł poprosić o  pomoc Króla. Ale jednak  tego  nie uczynił musiał postawić na swoje. Zgubiła Bohatera  jednak pewność siebie i  pycha  . Roland nie dbał o  swoich podopiecznych , w wojnie którą odbył z sarcenami duża liczba rycerzy  zginęła , gdyby poprosił o  pomoc  Króla to byłyby mniejsze straty  w jego oddziałach . Krótko mówiąc moim  zdaniem Roland zgubił zawziętość, ale jest  dobrym , odważnym rycerzem .

Kolejnym bohaterem  którego przedstawię po krótce będzie to Święty Aleksy  , poznałam Go  w utworze ” legenda o świętym Aleksym”.  Bohater tego  utworu ożenił  ,się z kobietą.Której  podczas nocy poślubnej oznajmił  że  Jego  powołaniem ,jest  oddanie się służbie w imię Boga . Od razu opuścił  swój  dom , zabierając tylko ze sobą srebro i złoto ,które następnego  dnia oddał  ludziom biednym . Po  opuszczeniu  domu święty Aleksy prowadził  życie biedaka , żebraka i pokutnika . Przed śmiercią napisał  list  w którym wyjaśnił  swój  życiorys swoje żonie . Po opisie tego  utworu  możemy powiedzieć ze nasz bohater jest  szczery , pełen odwagi , pobożny , pełen miłosierdzia dla biedaków . W naszych czasach  ciężko  jest  znaleźć taką osobę o takich cechach . Moim  zdanie święty Aleksy  zasługuje na Tytuł Idealnego  Bohatera .

Ostatnim bohaterem jest Święty Franciszek z Asyżu .  Bohater pragnie żyć według ewangelii , dlatego chodził  po świecie i głosił słowo Boże . Święty Franciszek  upodabniał  się do  Jezusa , zebrał  koło siebie 12 ludzi  i  przez czterdzieści dni  nie jadł  i  nie pił.Święty  był skromny , pokorny , wytrwały , silny , i unikał sławy, był pomocny swoim braciom  oraz całe swoje życie oddał Bogu.

Kończąc moją pracę chce powiedzieć że w epoce średniowiecza znajdzie się jeszcze wiele wzorców godnych  do  naśladowania . Każdy  z nich  niesie własne i  ciekawe historie . Wybrałam Tych trzech Bohaterów ponieważ najbardziej mi  zaimponowali  i zrobili  wrażenie na tym jak można się poświęcić swojemu powołaniu , i  jakim  można być dobrym .Roman Rzadkowski - autor