ćwiczenia w pisaniu

W mojej poniższej pracy postara się scharakteryzować głównego bohatera komedii Moliera  „Świętoszek”, jak również stosunek Orgona, Kleanta oraz Elmiry względem głównego bohatera. Postać z książki która odgrywa główną rolę to Tartuffe, jest to mężczyzna w średnim wieku który pod skromną, chrześcijańską i cnotliwą płachtą kryje swoje prawdziwe oblicze.

Tytułowy bohater komedii Moliera jest człowiekiem o dużym uroku osobistym, potrafi podstępnie dotrzeć do ludzkich uczuć, poprzez zdolności ich kontrolowania. Jest  świetnym psychologiem. Tartuffe jest osobą o dwóch twarzach, z jednej strony  jest szczodry, chrześcijański, głęboko wierzący i niosący pomoc innym, natomiast prawda okazuje się być zupełnie inna. Postać często określana jest jako zachłanna, próżna, przebiegła, niewdzięczna lub też bezwzględna. Jedynym jego zwolennikiem był Orgon. Do chwili pojawienia się Tartuffe, Orgon był kochającym ojcem dwójki dzieci i żony Elmiry. Był powszechnie szanowanym i uczciwym człowiekiem. Był zbyt ufny wobec Tartuffe’a, mimo ich krótkiej znajomości, dlatego był przez niego podstępnie oszukiwany i wykorzystywany.

Przeciwnikami Świętoszka, którzy poznali jego prawdziwe oblicze była Elmira, której Tartuffe „odebrał” męża oraz szwagier Kleant. Obie osoby uważają głównego bohatera za hipokrytę i z pogardą obserwują jego wpływ na Orgona, któremu podstępnie podkradał majątek. Są zbulwersowani jego postawą wobec wszystkich znajomych. Ostrożnie przyglądali się jego występkom.

Egoizm i chęć zapanowania nad innymi, której celem jest zdobycie majątku, w tym przypadku oddanemu „przyjacielowi” Orgonowi, to przykład który obrazuje nam że krótka znajomość, choć z zewnątrz wydaje się wspaniała, nie zawsze jest równie piękna w środku. Uważam że na zdobycie prawdziwego przyjaciela potrzebne jest dużo więcej czasu.Roman Rzadkowski - autor