ćwiczenia w pisaniu

Tytułowym bohaterem komedii „Świętoszek” jest Tartuffe, napisana przez Moliera w XVII wieku. I właśnie na Świętoszku skupia cała uwaga książki. Natomiast poznajemy go dopiero w III akcie. Tartuffa autor przedstawia z różnych perspektyw. Na początku przedstawia go jako skromnego i pobożnego, tymczasem z drugiej strony jako fałszywego i naiwnego.

Bohatera poznajemy w domu Orgona w Paryżu. Lecz Tartuffa poznał Orgon w kościele w czasie modlitwy. Widząc to zaproponował mu dach nad głową i dobytek finansowy. Odtąd Tartuffe zajmował się troszczeniem ładu w kościele, honoru dobrego imienia rodziny Ordona. W oczach swego pana Świętoszek był pokorny, dobry,  surowy wobec siebie i innych. Natomiast on cały czas okazywał fałszywą pobożność. Ordon uwag innych domowników nie słuchał, ponieważ był ślepo zapatrzony w niego.

Postawa Kleanta jest zupełnie odmienna od Orgona. Ten od razu poznał się, że jego prawdziwe oblicze nie jest takie jak się wydaje. Dostrzega on, że przez cały czas udaje pobożność. Traktował go bardzo surowo, zachowując przy tym zdrowy rozsądek aby i on go nie omamił. Do tego nie rozumie dlaczego Ordon tego nie widzi jak on potrafi go tak okłamywać.

Elmira również podziela zdanie Kleanta. W scenie, której oboje uczestniczą, Tartuffe ukazuje się z tej prawdziwej strony. Na jaw wychodzi, że jest uwodzicielem, obłudnikiem i niewierny w stosunku do Ordona. I w tej scenie zostaje odkryta fałszywość  Świętoszka. Elmira uwodząc go sprawiła, że przyznał się do tego

Oceniam Tartuffa negatywnie, gdyż uważam, że jest osobą dwulicową i fałszywą. Świadczy o tym przede wszystkim jego postawa, która według mnie jest nie do przyjęcia.

Jedna odpowiedź na „Projekt 1 Matura 2010 MB”Roman Rzadkowski - autor