ćwiczenia w pisaniu

Molier, właściwie Jean Baptiste Poquelin żył i tworzył w epoce baroku. Urodził się 15 stycznia 1622r. w Paryżu, zmarł w wieku 51 lat. Uważany za jednego z najwybitniejszych komediopisarzy w historii.
Najsłynniejsze jego dzieła to „Skąpiec”, „Chory z urojenia”, „Świętoszek”, „Mieszczanin Szlachcicem”. Tytułowy bohater sztuki Moliera, „Świętoszek” to osoba bezwzględna, uparta, potrafiąca wybrać sobie osoby które, ulegają jego wpływowi. Tartuffe w utworze przedstawiany jest w dwóch obliczach, jako osoba dobra oraz jako podstępny fałszywiec. W dalszej części swojego wypracowania zajmę się charakterystyką głównego bohatera a także tym jak został postrzegany przez Orgona, Kleanta i Elmire.

W scenie VI aktu I widzimy rozmowę Kleanta z Orgonem na temat Tartuffa. Zdania mężczyzn o Świętoszku są zupełnie odmienne. Kleant bardzo surowo ocenia postawę Tartuffa , dostrzega w nim udawaną świętość i dwulicowości . Kleant cały czas zachowuje zdrowy rozsądek i nie daje się omamić. Orgon zaś ma zupełnie odmienne zdanie niż jego szwagier. Cały czas wyraża się pozytywnie na temat Świętoszka twierdząc, że jest to osoba dobra, szczera i pobożna. Od razu przyjmuje go pod swój dach. Jest przekonany, że główny bohater troszczy się o domowników i robi wszystko by im pomóc. Nie zdawał on sobie sprawy, że Świętoszek go wykorzystuje i oszukuje.

W szóstej scenie Świętoszek ukazuje swoje prawdziwe oblicze uwodziciela, obłudnika, niewierność w stosunku do Orgona. W tej scenie zostaje odkryta fałszywa pobożność głównego bohatera. Próbuje on uwieść Elmire, żonę swojego „przyjaciela” , który podczas całej tej rozmowy siedzi pod stołem i przysłuchuje się. Z biegiem czasu Elmira daje się uwieść aby pokazać Orgonowi prawdziwą twarz Tartuffa.

Przeciwnikami Świętoszka okazali się, wierna i inteligentna żona Orgona, Elmira a także mądry, stateczny, rozsądny szwagier Kleant. Mąż Elmiry dał się jednak oszukać Świętoszkowi, udowodniając przy tym, że jest osobą nieodpowiedzialną i łatwowierną. Tartuffe cały czas starał się wykorzystać naiwność i łatwowierność innych osób do celów prywatnych.

Jedna odpowiedź na „Projekt 1 Matura 2010 ŁG”Roman Rzadkowski - autor