ćwiczenia w pisaniu

We fragmencie „Świętoszka”  podanym w arkuszu przedstawione są dwie sceny I aktu. W 6. scenie trwa rozmowa Orgona z Kleantem, zaś w 7. scenie aktu IV Tartuffe rozmawia z Elmirą, a pod stołem przysłuchuje się Orgon. Dialogi pomiędzy tymi ludźmi przedstawiają postać Tartuffe’a, głównego bohatera komedii oraz postawę pozostałych bohaterów do niego.

W pierwszej zamieszczonej scenie Orgon próbuje przekonać Kleanta, że Tartuffe jest powściągliwy i wrażliwy można powiedzieć, że jest nim wręcz oczarowany. Był świadkiem gdy Świętoszek modlił się w kościele.  Przy nim czuje się błogo i wierzy w Boga. Zachwyca się jego skromnością i pokorą. Zdumiewa go życie za marne grosze nawet gdy otrzymane pieniądze oddawał biednym. Orgon przekłada Tartuffe’a ponad swoją rodzinę, nie słucha ich namów aby zmienił o nim zdanie. Kleant próbuje przetłumaczyć Orgonowi, że nie zna osoby, którą zaprosił pod swój dach. Od początku nazywa go „przybłędą”. Jest zdziwiony, że Orgon dał się tak omotać. Dostrzega w Tartuffie oszusta, który wykorzystuje dobroć małżeństwa co daje mu korzyści materialne. Potępia go i nie szanuje. W szóstej scenie Świętoszek próbuje uwieść żonę swojego przyjaciela- Elmirę. Jest pewny siebie, pożąda ją i chce aby Elmira odwzajemniła jego uczucia. Elmira wiedząc, że mąż obserwuje sytuację poddaje się uwodzeniu aby pokazać mu jak bardzo mylił się na jego temat. W tej sytuacji Orgon dowiaduje się, że Tartuffe jest dwulicowy, przebiegły i że wykorzystywał jego łatwowierność.

Elmira i Kleant próbowali od początku poinformować Orgona o przebiegłości Świętoszka, lecz zapatrzony w potulnego przyjaciela nie zauważał pozostałych jego cech charakteru. Tytułowy bohater jest fałszywy i stał się negatywną postacią komedii Moliera.

Jedna odpowiedź na „Projekt 1 Matura 2010 EN”Roman Rzadkowski - autor