ćwiczenia w pisaniu

Na podstawie podanych fragmentów komedii Moliera „Świętoszek”  możemy przyjrzeć się dwóm scenom. Można z nich odkryć jaką osobą jest główny bohater tytułowej książki „Świętoszek” czyli Tartuffe.  W moim wypracowaniu podejmę się próby charakterystyki jego osoby,oraz przedstawię reakcje pozostałych postaci do jego osoby.

W fragmencie pierwszym Orgon prosi Kleanta,aby ten nie wypowiadał się źle o Tartuffe. Orgon jest nim oczarowany.Zobaczył go modlącego się w kościele. Zaufał skromności jego osoby i czuł się przy nim radośnie. Był gotowy dużo dla niego poświęcić. Dzięki niemu Orgon zbliżył się do Boga. Od początku Kleant określa Tartuffe jako „przybłędę”. Można z tego wywnioskować że go nie lubi,a wręcz nienawidzi. Kleant nie wierzy w głęboką wiarę Świętoszka. Śmieszy go łatwowierność Orgona. Uważa on,że Tartuffe chce wykorzystać znajomość z Orgonem mając przy tym zacny zamiar. W kolejnej scenie Świętoszek podrywa żonę Orgon Elmirę i czuje się z tym bardzo swobodnie. Elmira długo podejrzewała Tartuffe o fałszywość. Stara się o szczerą rozmowę z nim,siedzący pod stołem Orgon przysłuchuje się temu. Elmira jest wierną żoną nie zdradziła nigdy męża. Podczas rozmowy wychodzi na jaw że Świętoszek jest człowiekiem o dwóch twarzach. Ignoruje przykazania i prawa boskie. Steruje innymi ludźmi,w ten sposób stara się zaspokoić własne potrzeby,przyjemności oraz pożądania. Tartuffe próbuje zbliżyć sie do żony Orgona,dotyka ją,stara się ją zdobyć. Nie liczy się z tym co poczuje zafascynowany nim mąż kobiety. Świętoszka śmieszy łatwowierność i naiwność Orgona. W dalszych scenach Elmira i Kleant starają się udowodnić Orgonowi jaką osobą jest Tartuffe. Dzięki sprytnemu podstępowi Elmira pokazała swojemu mężowi drugą twarz Świętoszka,że wcale nie jest on taki wierzący i miły jak myślał Orgon.  Na zakończenie chciałabym podsumować moje wypracowanie.

W pokazanych scenach możemy zobaczyć cztery główne postacie komedii Moliera. Elmirę i Kleanta którzy starają się udowodnić Orgonowi że Świętoszek jest inny niż on myśli.To osoba fałszywa i obłudna.Oraz Orgona i Tartuffe którzy pokazani są jako osoby zepsute,zakłamane.Świętoszek próbuje pokazać siebie jako osobę świętą,miła pełna zalet,aby móc odbić Orgonowi żonę i majątek.Natomiast Orgon chce skrajną postawą Tartuffe odkupić swoje złe czyny i grzechy.

Jedna odpowiedź na „Projekt 1 Matura 2010 DK”Roman Rzadkowski - autor