ćwiczenia w pisaniu

Molier jest pisarzem z epoki Baroku. Napisał on między innymi „Świętoszka”. Utwór ten opowiada o człowieku udającym miłościwą i pobożną osobę. Imię tego człowieka to Tartuffe, jest on głównym bohaterem „Świętoszka”. Cytowane fragmenty mają miejsce w domu Orgona.

Tartuffe z pozoru wydaje się być osobą bardzo pobożną, uczynną, skromną, dobroczynną, troskliwą, ubogą. Cechy te potwierdzają następujące przykłady. W kościele oczy ludzi zwrócone są ku jego modlitwom. Gdy Orgon wychodził z kościoła, Tartuffe podał mu wodę święconą. Gdy Orgon usłyszał, że Tartuffe żyje w nędzy, dał mu pieniądze, lecz Tartuffe wziął tylko połowę, a resztę rozdał ubogim. Oraz jest bardziej zazdrosny o żonę Orgona, niż sam Orgon.

Na szczęście nie każdy dał się omamić Tartuffowi. Osobami, który nie uwierzyły w „świętość” głównego bohatera są Kleant, czyli szwagier Orgona oraz Elmira, żona Orgona. Natomiast Orgon jest jego zapalonym obrońcom. Postawa Kleanta wobec Tartuffa jest jak już wcześniej wspomniałem negatywna. Nazywa go on przybłędą, a jego zachowanie nazywa świątobliwością obłudną.

Orgon jest zachwycony Tartuffem. Jego obecność sprawia Orgonowi niesamowitą przyjemność, oraz sprawia, że jest szczęśliwy i „oczyszcza jego duszę”. Główny bohater jest według Orgona, źródłem błogiego spokoju. Postawa Orgona wobec Tartuffa świadczy o jego naiwności. Jest on tak zaślepiony, że stawia Tartuffa ponad rodzinę.

Elmira postanowiła pokazać mężowi prawdziwe oblicze „Świętoszka”. Podczas gdy Tartuffe próbował ja uwieźć, Orgon był schowany pod stołem. Wtedy główny bohater pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Okazuje się, że jego bogobojność była fałszywa. Namawia on Elmirę do stosunku płciowego, mówiąc, że grzech bierze na siebie. Tartuffe potrafi świetnie manipulować ludźmi. Lekceważąca mówi, że Orgon jest stworzony, by być wodzonym za nos.

Główny bohater „Świętoszka” posiada dwa oblicza. Pierwsze posiada same pozytywne cechy. Drugie oblicze jest przeciwieństwem pierwszego. Postawy bohaterów wobec Tartuffa są różne.Roman Rzadkowski - autor