ćwiczenia w pisaniu

Tematem mojego wypracowania jest charakterystyka głównego bohatera komedii Moliera,tytułowego Świętoszka,czyli Tartuffe. Na podstawie podanych fragmentów postaram się opisać jego osobę oraz omówić postawy Orgona,Kleanta i Elmiry wobec niego.

Czytając pierwszy fragment można zauważyć i odczuć wrażenie,że Tartuffe jest człowiekiem dobrym oraz wartym podziwu i zwrócenia uwagi.W czasie rozmowy Orgona z Kleantem,Orgon zapewnia go,że znajomości z Tartuffe jest czymś wyjątkowym,przynoszącym rozkosz i szczęście.Widoczne jest,że Orgon jest jego wielkim zwolennikiem. Jest w niego zapatrzony i dostrzega w nim same zalety.Wspomina o tym jak go poznał,ze każdego dnia klękał przed ołtarzem.Uwierzył w jego pobożność jak i również w skromność.Przy boku Tartuffe czuł się niczym nowo narodzony.

Kleant jednak od początku jest odmiennego zdania.Nie daje przekonać się co do Świętoszka.Określa go mianem 'przybłędy’. Daje to do zrozumienia,że nie przepada za nim.Jest jego wielkim przeciwnikiem. Nie skrywa pogardy,której do niego żywi. Wyśmiewa się z Orgona i jego łatwowierności.Fakt,że Tartuffe leżał krzyżem w kościele jest dla niego jedynie oznaką oszustwa.Odbiera to jako kłamstwo.Jest zdania,że celowo udaje gorliwie wierzącego,tylko po to aby mieć korzyści z Orgona oraz znajomości z nim.

W ostatnim fragmencie Tartuffe stara się uwieść żonę Orgona,Elmire.Nie czuje sie przy tym skrępowany. Wręcz przeciwnie,jest bardzo pewny siebie a także swobodny.Kobieta jednak podstępem chce go sprowokować do szczerości.Już od jakiegoś czasu podejrzewała go o dwulicowość.Uważa Świętoszka za hipokrytę.Okazuje się to jednak prawdą i jest w stanie zrobić wszystko aby uzyskać swój cel.Ma za nic prawa boskie,lekceważy przykazanie zakazujące pożądania żony bliźniego.Gardzi ludźmi,w tym przypadku Orgonem.Uważa swoje przyjemności jako dobro nadrzędne.Manipuluje ludźmi w celu zaspokojenia swoich potrzeb.Jest perfidny oraz lubieżny,dotyka ciała Elmiry i pragnie ją posiąść.Ma za nic jakie kłopoty może na siebie sprowadzić.Lekceważy również ewentualne konsekwencje.Swoją znajomość z Orgonem uważa za coś bezwartościowego oraz zbędnego.

Reasumując moje rozważania na koniec.W przedstawionych fragmentach mamy styczności z Kleantem i Elmira,dwoma przeciwnikami Świętoszka.To oni chcą uświadomić Orgona i otworzyć mu oczy.Dążą do tego aby zauważył,że tak naprawdę Tortuffe to hipokryta i człowiek o dwóch twarzach.Wszystko co robił oraz to jak sie zachowywał do tej pory aby przyciągnąć Orgona na swoją stronę było tylko kamuflażem i grą pozorów. Uważam,że oboje z nich są ludźmi wyrachowanymi oraz z pewnością negatywnymi przykładami.Roman Rzadkowski - autor