ćwiczenia w pisaniu

               Głównym bohaterem powieści Witolda Gombrowicza pt.”Ferdydurke” jest trzydziestoletni Józio Kowalski.  Pomimo swojego dojrzałego wieku wszyscy traktują go jak małe dziecko. Już na początku powieści możemy go zinterpretowac jako rozdartego i niedającego sobie rady człowieka. Gdy Józio zostaje umieszczony w szkole dowiadujemy się o nim,że całkowicie  podporządkował się profesorowi Pimce i z jego decyzjami. Jednak podczas sporów pomiędzy uczniami i broniąc Syfona przed Miętusem i jego kolegami okazał się dojrzały i odpowiedzialny.W dworze Młodziaków trzydziestolatek wykazał się silną wolą walki , swoją nie ugiętością i sprytem, gdy  obalił  „nowoczesne” metody wychowania podejmowanych przez  państwo Młodziaków , organizując nocną schadzkę w pokoju panny Zuty.Józio na swoim koncie ma także powieśc „Pamiętniki z okresu dojrzewania”, ale skrytykowane jego dzieło rozbiło tożsamośc pisarza.Zadurzając się na początku w Zucie nie umiał wyjawic jej swoich uczuc , jednak w ostatnim rodziale Kowalski porywa Zosię z domu Hurleckich i wyznaje jej miłośc.Przez całą powieśc widac etapy w życiu Józia, który dąży do odkrycia własnego ja.Spotyka się z coraz to innymi formami ,które próbuje obnażac.

             Cezary Baryka jest głównym bohaterem powieści Stefana Żeromskiego pt.”Przedwiośnie”.Bardzo szczegółowo poznajemy pochodzenie i dzieciństwo postaci.Cezary wraz z rodzicami mieszkał w Baku.Jego ojcem był Seweryn Baryka, zamożny urzędnik , a jego matką była Jadwiga z Dąbrowskich.Dzieciństwo chłopca było bardzo spokojne i poukładane.Rodzice bardzo troszczyli się o swojego jedynego syna, którego kochali nad życie.Ojciec wychowywał syna na dobrego człowieka.  Zdarzenia przybrały inny bieg,kiedy Cezary w wieku czternastu lat skończył klasę piątą i poszedł do gimnazjum wtedy po wybuchu I wojny światowej jego ojciec opuścił Bak i wyruszył na front.Chłopiec pod nieobecnością ojca zmienił się diametralnie. Był nie posłuszny swojej matce, nie uczył się, był szkolnym łobuzem, a nawet usunięto go ze szkoły za awanturę z dyrektorem. Podczas rewolucji Czarek nie wykazał się zbyt wielką inteligencją i jaką kolwiek zmianą, hasła bolszewickie całkowicie go zaślepiły, podążał za tłumem rewolucjonistów a  nawet oddał wszystkie swoje oszczędności pozostawione przez ojca.Dopiero po śmierci matki i zaginięciu ojca bohater zdał sobie sprawę ze swojego zachowania, poczuł się samotny i ogarnęła go tęsknota za rodziną. Po przyjeździe do Polski  zostaje lekarzem i pracuje na swoje utrzymanie. Gdy w Polsce wybucha rewolucja polsko-bolszewicka ,Cezary zaciąga się do armii polskiej.Wykazuje się wielką odwagą ratując Hipolita Wielosławskiego.W powieści postac ma niepoukładane życie miłosne. Baryka w powieści spotyka się z wieloma ludźmi, przeżywa różne sytuacje i to kształtuje jego charakter, staje się coraz mądrzejszym i bardziej odpowiedzialnym za swoje czyny człowiekiem.

              Józio Kowalski i Cezary Baryka nie mają za wiele wspólnych cech, wiele ich różni. Jedyne co można im przypisac to silna wola walki i dążenie do zmian , które chcą wprowadzic.Roman Rzadkowski - autor