ćwiczenia w pisaniu

Okres romantyzmu to epoka  historyczna.Europejski romantyzm zaczął się pod koniec XVIII w. i trwał do polowy XIX w. natomiast w Polsce trwał od 1822 do 1863 r.Okres romantyzmu kojarzy nam się z uczuciami takimi jak miłość, uczciwość czy tajemniczość. W utworach literatury romantycznej były to zazwyczaj niespełnione miłości.Polscy pisarze i poeci tworzący w tej epoce to m. in. Mickiewicz, Słowacki i Krasiński.
Twórcy kreowali bohaterów na nieszczęśliwie zakochanych mężczyzn, nastawionych negatywnie do świata. Właśnie takimi bohaterami są Werter z ,, Cierpienie młodego Wertera”  J. W. Goethego, Konrad z ,, Dziadów” A. Mickiewicza  i Kordian z ,, Kordiana” J. Słowackiego.
,, Cierpienie młodego Wertera” to powieść o nieszczęśliwej miłości doprowadzającej do samobójczej śmierci głównego bohatera. Werter to młody mężczyzna a zarazem główny bohater, który zmęczony życiem wyjeżdża na wieś. Werter to postać inteligentna , oczytana.Jest samotny i zbuntowany przeciwko światu.Świat dla niego jest więzieniem, a życie to pasmo nieszczęść. Bohater jest zakochany w Lotcie.Kocha ja całym sercem, nie wyobraża sobie życia bez niej.Nie walczy o nią w żaden sposób, co powoduje, że jego ukochana wychodzi za mąż za Alberta. Werter pogrąża się w rozpaczy jednak dalej próbuje kontaktować się kobietą. Pewnego dnia spotyka się z nią, wyznaje że ją kocha i obsypuje ją pocałunkami ale pocałunki okazują się nieodwzajemnione. Bohater nie mogąc sobie poradzić z odrzuceniem postanawia popełnić samobójstwo.
,,Dziady” A. Mickiewicza to przykład romantycznego dramatu. Bohaterem w tej powieści jest Gustaw, nieszczęśliwie zakochany samobójca. Gustaw jest uczciwym i romantycznym mężczyzną, który jest nieszczęśliwie zakochany w Maryli.Czuję się nierozumiany przez otoczenie.Jego zawód miłosny powoduje, że popełnia samobójstwo, lecz podczas uroczystości Dziadów dostaje ,, drugie życie”. W III cz. Gustaw przeistacza się w bojowego Konrada. Jest indywidualistą i samotnikiem. Nazywa siebie mistrzem mogącym zmierzyć się z Bogiem. Jego największą miłością jest ojczyzna. Chcąc ratować ojczyznę czyni to w niewłaściwy sposób. Ponosi przez to klęskę. Dzięki wstawiennictwu ks. Piotra zostają mu odpuszczone winy.
Kordiana, tytułowego bohatera, otoczenie poznaje jako chłopca, który zakochany jest w starszej od siebie kobiecie Laurze. Przez swoje rozterki miłosne, nie widzi dla siebie żadnych celów w dalszym życiu. Postanawia popełnić samobójstwo. W  3 akcie ukazują go jako odważnego i nieugiętego mężczyznę. Chce zabić Cara jednak nie jest w stanie tego zrobić. Przyczyną jego postępowania jest fakt iż jest dobrym człowiekiem, pragnący dobra dla kraju.
W Polskiej literaturze romantycznej, bohaterowie porzucali swoje cele prywatne dla dobra kraju. Postanowili poświęcić własne życie kraju, choć mogli mieć u swego boku ukochaną osobę i żyć z nią do końca życia, wybrali inaczej.

Jedna odpowiedź na „Bohaterowie poznanych utworów literatury romantycznej KSZ”Roman Rzadkowski - autor