ćwiczenia w pisaniu

Bohater romantyczny to osoba charakterystyczna dla epoki romantyzmu, idealista, buntownik o bogatym zyciu duchowym a takze osoba sklocona ze swiatem.  Takie postacie wystepuja w utworach romantycznych jest nim „Werter” J.W.Goethego, „Kordian” Juliusza Slowackiego i wiele innych.

Bohaterem utworu romantycznego jest Kordian, ktory czuje sie zagubiony, nieszczesliwy jest szlacheckiego pochodzenia. Nie potrafi odnalezc sie w srodowisku, które go otacza, a ponieważ brakuje mu siły woli, nie udaje mu się zrealizować niczego, co sobie zaplanował. Kordian trafia do Londynu, by przekonać się na własnej skórze, że za pieniądze można dostać tu wszystko, łącznie z miloscia. Po lekturze „Króla Leara” autorstwa Szekspira, próbuje zestawić swój wymarzony obraz świata z rzeczywistością i znów czuje się rozczarowany tym, jak bardzo się one różnią. Z Londynu Kordian trafia do Włoch, gdzie zakochuje się w pięknej Wioletcie. Kiedy kobieta dowiaduje się, że młodzieniec jest bez grosza – rzuca go. Kordian uczestniczy następnie w audiencji u papieża i tu znów czeka go rozczarowanie. Kordian ponownie dochodzi do wniosku, że na świecie znaczenie mają tylko pieniądze i władza i nawet Kosciol nie jest wolny od ich siły.

Kolejnym przykladem bohatera romantycznego jest utwor „Nie Boska Komedia” to opowiesc o mezczyznie, ktory bierze slub z kobietą, którą, jak mu się wydaje, kocha. czuje sie jednak poeta, pragnie tworzyc prawdziwa poezje. Stad tak latwo szatanowi opetac jego dusze, zsyla mu dziewice. Wkrotce pozuca zone i odchodzi z dziewica. Ona doprowadza go do zguby i ratuje go aniol. Wraca do domu gdzie okazuje sie ze zona umiera w szpitalu dla oblakanych. Wybucha rewolucja a Mąż, teraz już Hrabia Henryk staje na czele arystokracji,Henryk wybiera się do ich obozu, aby poznać przeciwnika. Widzi, że rewolucjoniści to tak naprawdę ludzie, którzy marzą o życiu arystokracji. Ludzie ci chca pieniedzy, zywnosci a przedewszystkim chca sie bawic. Henryk ginie na polu walki. Przegrywa także Pankracy, który na gruzach starego świata chciał budować zupełnie nowe dzieło. Nad zrujnowanym przez rewolucjonistów światem panuje Chrystus – Zwycięzca, którego Pankracy widzi na moment przed śmiercią.

Werter jest kolejnym przykladem utworu romantycznego, gdzie w niewielkiej miejscowosci Waldheim, ujzal piekna kobiete imieniem Lotta. Okazala sie ona milosci jego zycia. Zaczął coraz częściej bywać w jej domu. Lotta miała jednak narzeczonego, Alberta, który przebywał poza miasteczkiem. Niebawem miał wrócić. Werter przeżywał miłosne uniesienia.Kiedy wrócił Albert, życie stało się dla Wertera nie do zniesienia. Postanowił opuścić Waldheim i pracować jako sekretarz pewnego posła.W międzyczasie dowiedział się o ślubie Lotty z Albertem. W końcu wrócił do Waldheim, uznając, że najlepiej się czuje w pobliżu Lotty. Było mu jednak coraz ciężej. Kilkakrotnie odwiedzał Lottę i Alberta, rozmawiał o samobójstwie, pożyczył od Alberta pistolety.Pewnej nocy zastrzelił się, wcześniej listownie pożegnał się z Lottą.

We wszytskich utworach romantycnych rozwijalo sie wiele watkow milosnych, bohaterowie maja do sie bardzo podobne cechy jak i zachowanie. Poniewaz najczesciej konczyli samobojcza smiercia. Twórców romantycznych uważa się za wielkich patriotów dla których dobro ojczyzny było najważniejsze.

 

Jedna odpowiedź na „Bohaterowie poznanych utworów literatury romantycznej”Roman Rzadkowski - autor