ćwiczenia w pisaniu

W mojej pracy przedstawię bohaterów poznanych nowel pozytywistycznych. Bohaterowie Ci są szlachetni, odważni,  gotowi zginąć za swoją ojczyznę, inny bohater postąpił lekkomyślnie, nie myśląc, co może być skutkiem jego czynów.

,,Glorie victis” to nowela pozytywistyczna, która opowiada o walce za ojczyznę, o poświęceniu dla kraju. Maryś to młody chłopak, który ma siostrę Anielkę. Zostaje on powołany do armii, w której ma walczyć z Rosjanami o Polskę. Poznaje tam Jagmina, który stoi na czele całej armii. Zaczyna się z nim zaprzyjaźniać. Gdy Anielka – siostra poznaje go zakochuje się w nim z wzajemnością. Pewnego dnia, wojska rosyjskie zaczynają atakować. Armia polska staje do walki z nimi. Anielka prosi Jagmina, by ten zaopiekował się Marysiem. Okazuje się on dobrym, walecznym bohaterem, jednak nie odczuwa tego, że walka daje mu satysfakcje. Czuje, że nie jest do niej przeznaczony, lecz stara się nie przegrać. Dostaje list od Anielki, którego nawet nie zdąża przeczytać. Schował się, ale i tak zostaje postrzelony. Inni żołnierze przenieśli go do namiotu dla rannych, ale i tam wojsko rosyjskie dotarło i zaczęli zabijać wszystkich rannych, w tym Marysia. Brat Anielki, chciał by Jagmin przekazał jego siostrze zakrwawioną chustę, niestety nie zdążył do niej dotrzeć, gdyż sam został zamordowany. Od tamtej pory Anielka przynosi kwiaty na polanę i modli się przy postawionym przez nią krzyżu.

W noweli ,,Mendel Gdański” poznajemy mężczyznę, który jest głównym bohaterem i jest on Żydem. Do tej pory to nikomu nie przeszkadzało. Ludzie przychodzili do niego, by robił im okładki na książki. Miała on wnuka – Kubusia, który chodził do szkoły. koledzy go obrażali, gnębili go i chłopiec zaczął się wstydzić tego, że jest Żydem. Pewnego dnia zaczęli przychodzić do Mendla Gdańskiego ludzie, informując go o tym, że nadchodzą wojska, które zabijają wszystkich Żydów. Nie wstydził się swojej narodowości, był dumny z tego, że jest Żydem,. Sąsiadki kazały mu pozasłaniać okna wystawowe, i wystawić obrazy Matki Bożej, by myśleli, że mieszka tu normalny człowiek. Nagle w okna zaczęły uderzać strzały, jeden z nich dosięgnął Kubusia. Mendel nie wiedząc zrobić chce podjąć z nimi walkę i udowodnić, że nie jest złym człowiekiem.

Głównym bohaterami w noweli ,,Kamizelka” było małżeństwo. Mężczyzna ten posiadał kamizelkę. Podejrzewał on, że jest ciężko chory, lecz nie chciał martwić swojej wybranki. Chciał żyć normalnie tak, jakby nic się nie stało, a on był zdrowy. Jednak jego żona sama zorientowała się, że dzieje się z nim coś dziwnego. Na początku było to tylko przeziębienie, wezwano lekarza i po jakimś czasie okazało się, że wyzdrowiał. Następnie zaczął nagle chudnąć, był bardzo blady po twarzy i ogólnie źle wyglądał. Żona nie chciał, by zauważył on te zmiany i zaczęła ucinać pasek od kamizelki, którą codziennie nosił. Henryk nie zauważył tego tego, że chudnie. Aby nie martwić swojej żony postanawia też przesuwać guziki od kamizelki, tak by ciągle wydawała się dobra. Obaj okłamywali siebie z miłości, z troski o drugą osobę, by ta nie zamartwiała się z powodu jego choroby. Mieli nadzieję, że to się nie wyda, lecz prędzej czy później wszystko by wyszło na jaw. Pewnego dnia Henryk czuje się coraz gorzej i wie, że wkrótce nadejdzie jego czas. Pan umiera, a jego żona sprzedaje kamizelkę.

Nowela ,,Tadeusz”  jest o parobku Klemensie, który żyje na wsi wraz ze swoją żoną Chwedorą. W małżeństwie nie układa się. Mąż pił, nie dbał o majątek, o swoją żonę. Po pewnym czasie na świat przychodzi Tadeuszek. Poprawia on relacje w małżeństwie. Klemens i Chwedore chodzą normalnie pracować w polu i zabierają ze sobą małego Tadeuszka, ponieważ nie mają z kim go zostawić. Gdy jednego dnia przychodzą do pracy Tadeuszek bawi się sam. Biega po całym polu, jak to małe dziecko. Dobiega do miejsca, gdzie już nikt nie pracuje. Zauważa sikorkę i postanawia ją gonić. Gdy już chce ją złapać, przewraca się i wpada do wody. Rodzice dopiero po chwili zauważyli, że Tadeuszek zniknął. Przerażeni zaczęli go szukać, niestety, było już za późno, doszło do tragedii.

Nowele te opisują bohaterów o różnych cechach charakteru, o różnym zachowaniu. Z jednej noweli można wyciągnąć taki wniosek, że należy być uważnym i jeżeli decyduje się na dziecko, należy o nie dbać i pilnować go. W utworze pod tytułem ,,Kamizelka” opisana jest bezgraniczna miłość. Bohaterowie nie chcą martwić siebie nawzajem. W ,,Glorie victis” bohater jest odważny, gotowy zginąć za ojczyznę, nawet gdy nie czuje się powołany do tego.,,Mendel Gdański: opisuje to, że nie można wstydzić się swojej narodowości i należy walczyć o swoje prawa. Te nowele mają różne morały i po których przeczytaniu należy dużo przemyśleć.Roman Rzadkowski - autor