ćwiczenia w pisaniu

Celem mojej pracy jest przedstawienie i omówienie poznanych bohaterów romantycznych.  Maja oni charakterystyczne dla siebie, powtarzające się w każdym utworze cechy. Ich biografie składają się często z tych samych elementów. Najbardziej znanymi poetami tej epoki są Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

Bohaterowie których poznałam to miedzy innymi Kordian Juliusza Słowackiego. W utworze widzimy go jako młodego chłopca w okresie dojrzewania. Nie potrafi on odnaleść sensu życia.Towarzyszy mu były legionista Grzegorz, opowiada on chłopcu o własnych przeżyciach z wypraw wojennych. Kordian był nieszczęśliwie zakochany w dużo starszej od siebie kobiecie, próbował on odebrać sobie życie. Po tej próbie wyjechał.  Na swojej drodze spotkał on wielu ludzi którzy pomogli mu zrozumieć co rządzi światem.  Podjął on próbę morderstwa cara Mikołaja. strach jednak zwyciężył i zemdlał on pod drzwiami sypialni cara. Gdy ten go znalazł domyślił się jego zamiarów i skazał go na śmierć. Kordian trafia do zakładu dla psychicznie chorych, przybywają tam car Mikołaj i książę Konstanty. Książę chce darować życie chłopcu, jednak bohater musi przeskoczyć na koniu piramidę utworzoną z bagnetów. Udaje mu się to. Car podpisuje ułaskawienie ale nie wiadomo czy dotarło ono na plac przed egzekucją..

Kolejnym Bohaterem romantycznym jest „Pan Tadeusz”. Podobnie jak Kordian jest on nieszczęśliwie zakochanym młodym chłopcem. Wrócił on po długiej nieobecności do  domu w Soplicowie. Wchodząc do swojego dawnego pokoju ujrzał  młodą i ładną kobietę, która uciekła gdy tylko go zauważyła. Tego samego wieczoru Tadeusz przy kolacji romansował z Telimeną, był pewny że to ona jest dziewczyną którą wiedział rano w pokoju. Po jakimś czasie poznaje on Zosie. Jednak gdy zobaczył ją z Hrabią, nie mógł tego znieść. Postanowił popełnić samobójstwo.Plany te przerywa mu Hrabia. Tadeusz w końcu wyznaje, że chce poślubić Zosie. Po pewnym czasie dochodzi do ich zaręczyn.

Następnym utworem romantycznym w którym występuje bohater doskonale przedstawiający tą epokę są „Cierpienia młodego Wertera”. Werter przyjechał do miasta aby załatwić sprawy swojej matki. Poznał tam wiele osób. Jednak pomimo to czuł się osamotniony. Poznaje on dziewczynę o imieniu Lotta. Zakochuje się w niej. Jego wybranka ma jednak narzeczonego Alberta. Bohater postanawia wyjechać. Gdy dowiedział się o ślubie swojej ukochanej postanowił wrócić. Gdy wyznał Lottcie swoje uczucia, ona nie chciała o tym słyszeć. Nie potrafił uporać się z własnym bólem. Napisał list do Wilhelma, podziękował mu za wszystko i przeprosił w nim swoją matkę. Napisał też pożegnalny list do Lotty. W końcu strzela sobie w głowę.

W pozostałych utworach podobnie jak w przedstawionych powyżej rozwijało się wątków miłosnych. Bohaterowie byli gotowi poświecić swoje życie dla ojczyzny i kobiety.

 

Jedna odpowiedź na „Projekt 3 AG”Roman Rzadkowski - autor